ÖSS'de 1468 okul birincisi açıkta

ÖSS'nin dün açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre toplam 7 bin 755 okul birincisinden bin 468'i açıkta kaldı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan "Açıkta kalanların çoğu meslek liselerinden" dedi

ÖSS yerleştirme sonuçları dün açıklandı. 7 bin 755 okul birincisinden bin 468'i herhangi bir üniversiteye girmeye hak kazanamayarak açıkta kaldı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, açıkta kalan okul birincilerinin çoğunluğunun aralarında imam hatip lisesi öğrencilerinin de bulunduğu meslek liselilerden oluştuğunu açıkladı. Yarımağan, bu durumun her zaman olduğunu belirterek, "Meslek lisesi birincileri belirli yerleri istiyorlar mesela mühendisliklere girmek istiyorlar, oraya girecek puanları tutturamadıkları için de giremiyorlar" dedi. Bu yıl tercih yapan 958 bin 628 adaydan 290 bin 97'si üniversitelerin lisans programlarına yerleşmeye hak kazandı. Meslek liselerine katsayı uygulamasının kaldırılması bu yıl tercih yapmayanların oranını yükseltti. Herhangi bir tercihte bulunmayan öğrencilerin sayısı yüzde 25'ten yüzde 31'e yükseldi. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, ek yerleştirmelerde boş kontenjanların yarısının bile dolmayacağı tahmininde bulunarak, "Boş kontenjanlara, belki 10-20 bin de kayıt yaptırmayan eklenecek. Ek yerleştirmeye en az 100 bin kontenjan için çıkılacak" dedi.

ŞAMPİYONLARIN TERCİHİ 'TIP' OLDU
ÖSS birincilerinden 6'sı tıp fakültesinde, biri ise tarih bölümünde okuyacak. SÖZ-1 ve EA-1 birincisi Mustafa Öztürk, Hacettepe Tıp Fakültesi'ni; EA-2'de Mücahit Erdoğan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni; DİL puanında Berkay Dertsiz, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi; yine DİL'de Çiğdem Oba, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni; SAY-1'de Gülşen Yücel ve SAY-2'de Çağatay Ermiş Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tercih etti. SÖZ-2 birincisi Serhat Güzel Fatih Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü seçti.

BİZE ULAŞIN