Alkan Avcıoğlu: Şiddet Evde Başlar

2008’in en çok konuşulan korku/gerilim filmlerinden biri olan ingiliz yapımı “KAN GÖLÜ” (Eden Lake) bu ay ülkemizde vizyona giriyor. Sarsıcılığı ve şiddetiyle dikkat çeken filmin başrollerinde beyazperdeye çok yakışan iki oyuncu; Kelly Reilly ve Michael Fassbender izleyici karşısına çıkacak.

Cuma 14.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 14.08.2009 10:16
ABONE OL
(...)

İngiliz yapımı "Kan Gölü"nün grafik olarak benzerleri kadar "sert" olduğu söylenemeyebilir ama filmin sarsıcılığı hikayesinin istismar sineması formülleriyle flörtleşmesine çok şey borçlu. Son aylarda sinemalarımıza benzer örnekler de gelmedi değil. "Soldaki Son Ev/The Last House on the Left" ormanda geçen benzer bir tecavüz/işkence- intikam terkibini; "Histeri/The Children" ise alt-metinleri pek doldurmadan da olsa kötü-küçük-çocuklar trendini filme yerleştiriyordu. Biraz ondan biraz bundan; zaman zaman "Them"ın koşulsuz sertliğini, zaman zaman "Cehenneme Bir Adım"in hayatta kalma mücadelesini hissettiren "Kan Gölü" son aylarda berbat korku filmlerine maruz bırakılmış vizyon izleyicisine bir nefes alma şansı verecek.

(...)

Filmin hikayesine gelirsek korku filmi izleyicisi için kağıt üzerinde oldukça tanıdık bir hikaye var. Kampa giden ve dehşet yaşayan çift klişesine sadık bir hikaye bu. Buradaki çiftimiz de romantik bir hafta sonu için Eden Lake'e giden Steve (Fassbender) ve anaokulu öğretmeni olan sevgilisi Jenny (Reilly). Steve ve Jenny'nin gölün ıssız plajında baş başa geçireceklerini umdukları romantik saatler bir grup genç tarafından bozulur. Bu noktada, göl kıyısında Jenny'ye evlenme teklifi yapmayı planlamış olan Steve'in gençlerin gürültü yapmamaları ve müziğin sesini kısmalarını istediği ilk diyalog girişimi fazlasıyla ters bir karşılık bulur. Her ne kadar rahatsızlık vermeye devam etseler de o günün sonunda gençler kumsaldan ayrılınca Jenny ve Steve huzura kavuştuklarını düşünür. Ancak ertesi gün öyle olmadığı anlaşılır…

(...)

Aldığı övgülerle ve kulaktan kulağa yayılan namıyla "Kan Gölü" çağdaşı Avrupa korku filmleriyle beraber anıla dursun, filmin aslında en büyük maharetlerinden birinin 1. sınıf bir Hollywood stüdyo filminden farksız durması olduğunu belirtmek gerekir. Radikal ve yeni şeyler vaat etmeyebilir ama prodüksiyonundan oyuncularına, atmosferinden görsel düzenlemesine kadar her şeyiyle bu alt-tür içerisinde kaliteli bir örnek. Son dönemdeki benzer korku filmlerini düşünmek bile bunun için yeterli olabilir ("Cinnet/Timber Falls", "Soldaki Son Ev"in yeni versiyonu gibi). Son yıllarda hikaye malzemesini eline yüzüne bulaştırmış onca Amerikan korku filmi varken "Kan Gölü", işte tam da bu yüzden türün meraklıkları içerisinde geniş kitleler tarafından izlenmeyi hak eden bir film.