Bolu Dağı Tüneli'nde hız ihlali cezaları

Bolu Dağı Tüneli'nde 20 günde hız ihlali yapan 1240 sürücüye toplam 328 bin 600 lira para cezası verildi.

Cuma 14.08.2009 00:00
ABONE OL
Alınan bilgiye göre, Bolu Dağı Tüneli ve 0-4 TEM Otoyolu Bolu Dağı Geçişi'nde aşırı hız nedeniyle meydana gelen trafik kazalarının önlenmesi için tünel girişlerinden itibaren hız sınırının giderek düştüğünü gösteren uyarı levhaları konuldu. Ayrıca, hızı azaltmaya yönelik olarak tünelin çıkışlarına kabartma paralel yer çizgileri çekildi.

Karayolları Genel Müdürlüğünce Bolu Dağı Tüneli'nde araçların, kazaların en çok meydana geldiği Bolu-Düzce çıkışındaki hızlarını tespit etmek ve önlemek amacıyla, tünelin çıkışından itibaren 200 metre ileriye 4 kamera yerleştirildi. Araçların hızlarını anında tespit ederek sürücüyü uyaran dijital tabelalar da bölgeye yerleştirildi.

Hız kontrolü sistemiyle, Bolu Dağı Tüneli ve 0-4 TEM Otoyolu Bolu Dağı geçişinde aşırı hız yapan araçlar, 24 saat süreyle bilgisayara kaydediliyor. Bolu Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Otoyol Büro Amirliği görevlileri, kamera kayıtlarını inceleyerek, aşırı hız yaptığı belirlenen araç sahiplerinin adreslerine, para cezası karar tutanağını posta yoluyla gönderiyor.

Bu kontroller sonucu 21 Temmuz-10 Ağustos 2009 arasında Bolu Dağı Tüneli'nde aşırı hız yaptığı belirlenen 1240 aracın plakasına, Karayolları Trafik Kanunu'nun 116. maddesine göre toplam 328 bin 600 TL ceza kesildi.