Gaziosmanpaşa'da patlama

Gaziosmanpaşa'da bir çöp konteynerindeki patlamada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 14.08.2009 22:46 ABONE OL
Karayolları Mahallesi Galeri Caddesi'ndeki çöp konteynerinde patlama oldu. Patlamanın ardından polis ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi. Olayda 1 kişi hayatını kaybederken, yaralanan 1 kişi de hastaneye kaldırıldı. Çevik Kuvvet ekiplerinin de aralarında bulunduğu polisler, olay yerinde güvenlik önlemi aldı. Olay yerine gelen ve ölen kişinin yakını olduğu belirtilen bazı kişiler sinir krizi geçirdi. Patlamanın nedeninin belirlenmesine ilişkin araştırma sürüyor.

ÇAPKIN: ''OLAY, ÇÖP KONTEYNERİNE BIRAKILAN PATLAYICI MADDEDEN KAYNAKLANDI''

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Gaziosmanpaşa'daki patlamanın, çöp konteynerine bırakılan patlayıcı maddeden kaynaklandığını bildirdi.

Çapkın, patlamanın meydana geldiği Karayolları Mahallesi Galeri Caddesi'nde incelemelerde bulundu.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Çapkın, olayın, çöp konteynerine bırakılan patlayıcı maddeden kaynaklandığını belirterek, ''Patlayıcının etkisiyle Salih Özçelik adlı vatandaşımızı maalesef kaybettik. Konunun diğer tarafını araştırıyoruz, nedir, ne değildir'' şeklinde konuştu.

Patlayıcının türüyle ilgili soru üzerine Çapkın, şu anda bir şey söylemenin doğru olmadığını, uzmanların incelediğini ifade ederek, ''Ama bir insanı öldürebilecek etkide bir patlayıcı olduğunu söyleyebiliriz'' dedi.

Çapkın, bir gazetecinin, ''Bir terör eylemi mi?'' şeklindeki sorusuna karşılık da ''Şu an adını koymak doğru değil. İncelemeler sürüyor. Araştırmalarımız sonucunda bir neticeye varacağız'' diye konuştu.

Yaralı sayısının sorulması üzerine de Çapkın, ''Ayağında sıyrık oluşan bir vatandaşımız yaralandı. Başka yaralı yok. Sadece bir kişiyi kaybettik'' dedi. Çapkın, açıklamasının ardından olay yerinden ayrıldı.

CUMHURİYET SAVCISI ÖZ, OLAY YERİNDE

Bu arada, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz de olay yerine geldi. Öz, yetkililerden bilgi aldıktan sonra ayrıldı. Zekeriya Öz, ayrılırken gazetecilerin, ''Patlamanın Ergenekon ile bağlantısı var mı?'' şeklindeki soruları yanıtsız bıraktı.

Öte yandan, bir görgü tanığı gazetecilere yaptığı açıklamada, olay yerinin yakınlarında bulunduğunu ve patlama sesi duyunca buraya geldiğini söyledi. Görgü tanığı, ''Bekçi parçalanmış haldeydi, can çekişiyordu. Hemen sağlık ve polis ekiplerini aradım. Kısa sürede geldiler. Olay yerinde güvenlik önlemi alıp bizi dışarı çıkardılar'' şeklinde konuştu.

Patlamanın meydana geldiği yerde Olay Yeri İnceleme ve Terörle Mücadele Şube müdürlüklerine bağlı ekiplerin incelemeleri sürüyor. Geçmişte mobilya atölyesi olduğu belirtilen ve halen satılık 4 katlı binanın önündeki çöp konteyneri, patlamanın etkisiyle parçalanarak yaklaşık 30 metre ileriye fırladı.

Patlamada ayağından hafif yaralanan kişinin tedavisinin olay yerine gelen sağlık ekiplerince yapıldığı öğrenildi. Yaşamını yitiren Salih Özçelik'in yakınlarının olay yerindeki bekleyişi sürüyor.

BUGÜN NELER OLDU