Çamur banyolarındaki gizli tehlike

Genellikle cilt güzelliği için yapılan çamur banyolarının, özen gösterilmediği takdirde hastalıklara yol açabileceği bildirildi.

Cumartesi 15.08.2009 00:00
ABONE OL
Türkiye'nin termal turizm merkezlerinden Nevşehir'in Kozaklı ilçesindeki bir güzellik ve SPA merkezinde çamur kürü uygulayan SPA ve Güzellik Uzmanı Aysel Şahin, Türkiye'nin pek çok yerinde çamur banyoları uygulandığı ancak bu konuda doğru bilinen birçok yanlışın olduğunu kaydetti.

Özellikle genç kızların ve kadınların güzellik uğruna çeşitli termal merkezlerde çamura yattıklarını, çamur havuzlarını kullandıklarını belirten Şahin, çamurun kaynatılmamış olması halinde bulaşıcı hastalıklara yol açabileceğini vurguladı.

Çamur banyolarının kişiye özel olması, sağlıklı koşullarda hazırlanması, içindeki çamurun kaynatıldıktan sonra yardımcı kür olarak kullanılması gerektiğini anlatan Şahin, SPA ve Güzellik uzmanları olarak çamur havuzlarını genç kız ve kadınlara tavsiye etmediklerini dile getirdi.

Şahin, çamur havuzları yerine bölgesel çamur kürü uygulamasının tercih edilmesi gerektiğini anlatarak, volkanik kayaçlardan termal su yüzeye çıkarken, bazı mineralleri de beraberine aldığını ve yüzeydeki toprağı ıslatıp, çamur haline getirdiğini, bu çamurun da mineraller açısından doymuş olması nedeniyle, doğru kullanıldığı takdirde vücuda büyük faydalar sağladığını ifade etti.

Şahin ''çamur havuzu yerine, termal su ile kaynatılan çamur, kişiye özel olmalı, kişinin vücudu çamur ile kaplandıktan sonra çamurun minerallerinin işlev görmesi açısından termal bir battaniyeyle yarım saat bekletilerek uygulanmalıdır. Bu esnada çamurun mineralleri kişinin vücudunda, cilt dokularında, hastalıklı dokuların tedavisinde yardımcı rol almaktadır'' dedi.