Hiç uykusuz kalmadım vicdanım rahat

Veli Göçer cezaevinde SABAH'a konuştu: 6 bin 286 kişiden bir tek benim ceza almam doğru mu? Hukuki hata var. Davayı AİHM'ye taşıdım. Beraat bekliyorum. Tek suçlu ben miyim?

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 15.08.2009 ABONE OL
Marmara depreminin üzerinden 10 yıl geçti. Yaklaşık 17 bin kişiye mezar olan binalarla ilgili 6 bin 286 kişi yargılandı. Bunlardan 198 kişinin ölümüne sebep olduğu öne sürülen Veli Göçer, tutuklanarak 5 yıl önce cezaevine girdi. Konya Cezaevi'nde yatan ve can güvenliği nedeniyle Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Göçer hakkındaki 18 yıl 9 aylık hapis cezası, 2 yıl önce zamanaşımına 8 gün kala onanarak kesinleşti. Yargılama sonunda Veli Göçer'in dışında akrabası ve şirketin taşeronu İsmet Kösebalaban da 16 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Parkinson hastası Kösebalaban 4 yıl önce cezasının bitimine bir yıl kala cezaevinde yaşamını yitirdi. Veli Göçer'in oğlu Can Göçer ve Zafer Coşkun'la ilgili dava ise zamanaşımına uğradı. Cezasının kalan 2 yılını tamamlamak için Silivri Açık Cezaevi'ne getirilen Veli Göçer, cezaevinde SABAH'a konuştu. Cezaevinde, Türkiye'nin tüm adliyelerinin dosyalarının yapıldığı matbaa bölümünde çalışan Göçer, "Ben rahat uyuyorum. Davayı AİHM'ye taşıdım" diye konuştu. İşte Göçer'in çarpıcı açıklamaları, iddiaları:

"GÖÇER'E BİR İKİ DİYORLARDI"
"Ben hiçbir gece uykusuz kalmadım. İnsanlara yanlış yapmadım. Bizim hakkımızda hükümler peşin verilmiş. Ben kanunlara göre cezalandırılmadım. Yargılanan 6286 kişiden sadece benim ceza almam doğru mu?.. Bizim Yalova'da satışını yaptığımız sitelerin ismi Veli Göçer'di. Sitenin ismi Veli Göçer olunca ceza almak mı gerekir? Teşvikiye'de minibüse 'Veli Göçer'e bir iki' diyorlardı. Bundan dolayı ceza çekiyorum. Bu binaları yapan ben değilim. Hukuk depremin altında kaldı."
"Marmara depremi inşaat açısından bir milattır. Bayındırlık Bakanlığı yeni yapı yönetmeliği hazırlamış demir ve çimento oranlarını yüzde 50 çıkarmıştır. Yapı denetimi uygulamaya konuldu. Ayrıca zemin etüdü zorunluluğu getirilmişti, depremden sonra devletçe yapılan zemin etüt araştırmasında Veli Göçer ofisinin binalarının bulunduğu alanda inşaat yapılamaz raporu verildi. Yapılamazdı da neden inşaat yapıldı neden onaylandı. Depremden sonra Çınarcık'ta yapılan yapılar 8 şiddetinde bile yıkılmaz. 2435 dosyada yalnız Veli Göçer suçlu bulundu. Veli Göçer adli hata ile hapis yatıyor. Bunu anlamak için hukukçu olmaya gerek yok. İnşaatı yapan şirkete 7 ay sonra ortak olan kişinin cezasını bozuyor, aynı şirkete 40 ay sonra ortak olan kişinin cezası onanıyor. Binaların babasının adı tapu anasının adı ruhsat. Veli Göçer tapu ve ruhsat sahibi değilken ceza veriliyor."
"Geleceğe dair plan yapmam mümkün değil, davayı AİHM'ye taşıdım. Çıkacak karara göre düşüneceğim. Ben çelişkiyi dava ettim. Ali ye farklı Veli'ye farklı. Ben beraat bekliyorum. Bu karar sonrası neler yapacağıma karar vereceğim. Evet günah keçisi ben oldum, ama adalete güveniyorum. Ben adaletten ceza alacağımı hiç düşünmedim. Ben binaları pazarladım. Eğer pazarlayanlar yargılansaydı kişi sayısı 100 bini geçerdi."

BUGÜN NELER OLDU