İmamlar merkezi ezanı istismar etti

Ordu ve köylerinde imamların camiye uğramadığı şikâyetleri üzerine harekete geçen valilik, merkezi ezan sistemi uygulamasına son verdi

Ezanların makamında ve karışmadan okunması için 1998'den itibaren uygulamaya konulan merkezi ezan sisteminin, 1546 camisi bulunan Ordu'da imamların camilere gitmemesine neden olduğu öne sürüldü ve gerek valilik gerek de müftülüğe bu yönde çok sayıda şikâyet geldi. Bunun üzerine harekete geçen Ordu Valisi Ali Kaban, kendini tanıtmadan, sıradan vatandaş gibi köylere gidip camileri denetledi. Namaz ve ezan saatlerinde camilerde imam bulunmadığını yerinde tespit eden Kaban, müftülüğe talimat vererek, merkezi ezan sisteminin kaldırılmasını istedi.

MÜFTÜ KARARDAN MEMNUN

Merkezi sistemle imamların görevi suiistimal ettiklerini savunan Vali Kaban, bundan sonra her imamın ezan ve namaz saatlerinde camilerde olacağını ve ezanı okuyacağını söyledi. Ordu'nun köylerinin çok dağınık bir yapıya sahip olduğuna, bundan dolayı camileri kontrol etmenin zor olduğuna değinen Ordu Müftüsü Veysel Çakı da yeni sistemden memnun kaldıklarını söyledi. Çakı, "Yeni sistem köylülerimizi memnun edecek. Onların isteği camilerde imamın olmasıydı. İstekleri yerine geldi" diye konuştu.

"CAMİ ÇOK AMA GELEN YOK"
İsminin verilmesini istemeyen bir cami imamı ise, "Her köyün her mahallesinde cami var. Camilerin fazla olmasına rağmen sadece yaşlılar ibadete gidiyor. Zaten ezan da merkezi olunca birçok meslektaşım, yaşlıları camiye bırakarak kaçamak yapıyordu" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN