İstanbul'u 'Doğu'dan okumak

Yeni yayımlanan Doğulu Yazarlar Gözüyle İstanbul isimli kitaba katkı sunan ve imza günü için İstanbul'a gelen yazarlar, kenti farklı tarif etseler de, duydukları hayranlık konusunda hemfikir

Yıllardır Batılı yazarların okuduğu İstanbul'u bu sefer de Doğulu entelektüeller anlatıyor. Yabancı Gazetecilerin Gözüyle İstanbul ve Batılı Gezginlerin Gözüyle İstanbul kitaplarını da yayımlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi A.Ş İstanbulla ilgili seriye Doğulu Yazarlar Gözüyle İstanbul isimli kitapla devam ediyor. İslam dünyasının 13 önemli yazarının kendi İstanbullarını anlattığı ve editörlüğünü Doğan Ertuğrul'un üstlendiği kitap, hem Türkçe hem de İngilizce olarak sunulmuş. Görsel malzeme bakımından da oldukça zengin olan kitapta, kendi ülkelerinin tarihinden ve İstanbul ile kurdukları bağdan da bahseden yazarlar, şehrin gizemlerini çözerken bugüne kadar fark edilmemiş olan pek çok özelliğinin de altını çiziyor. Bu yönü ile eser, çağdaş seyyahlarının izinden bugünün tarihini de yazıyor. Kitabın imza günü için İstanbul'a gelen yazarlardan Aamer Houssein, Muhammed Sıddık Mahmoud ve Hoda Barakat'ta İstanbul ve kitapla ilgili SABAH'a konuştu. Yazarların her biri İstanbul için çok farklı birer şehir tanımı yapsa da hepsi onu çok sevmiş.

'MELEZ ŞEHİR'
İstanbul'a üçüncü gelişinde kızını da beraberinde getiren Lübnanlı yazar Hoda Barakat kızına 30'uncu yaş hediyesi olarak İstanbul'u takdim ediyor. Yazar bunun nedenini, "Doğulu bir aile olarak Lübnan İç Savaşı sonrası Paris'te yaşamak zorunda kaldık. Ama diğer yandan da artık Batılıydık. İstanbul'da ise Doğu ve Batı bir arada, iki tarafa da ait olabiliyorsunuz. Bu yüzden kızım burayı gördüğünde ona bahsettiğim uyumu yakaladı ve huzuru buldu" sözleri ile ifade ediyor ve ekliyor: " Bu şehrin en güzel tarafı hayatın bir tarafının denize açılması." Barakat'a göre İstanbul çeşitli kültürlerin bir araya geldiği melez bir şehir, bu yönü ile de bir eşi daha yok.

'İSTANBUL' A ÂŞIĞIM'
İstanbul'u geçmişten bugüne her yönü ile tanıyan ve ona gönülden bağlı saygıdeğer biri var yazarların arasında Muhammed Sıddık Mahmoud. Iraklı şair, yazar, ve avukat Mahmoud, İstanbul'u 20'nci yüzyılın başında, ortasında ve sonunda ziyaret etmiş ve o günden bugüne yaşanan değişimi ise olumlu değerlendiriyor. Kitapta yayımlanan şiirinde de yer verdiği ve politik kararlılıklarını desteklediği Recep Tayip Erdoğan'dan "Başbakanınızı çok seviyorum," sözleri ile bahsediyor. Bunun yanı sıra İstanbul'u hem tüm dünyaya kucak açan bir anne hem de her an yepyeni bir yolun eşiğinde duran bir gelin gibi gördüğünü belirtiyor. Yazar, İstanbul'u kısaca "Ben İstanbul'a aşığım" sözleri ile anlatıyor.

BİZE ULAŞIN