Turizmcilerin umudu ramazan

Ramazan ayının turizm sezonuna denk gelmesi nedeniyle işlerinde düşüş yaşanmasını bekleyen turizmciler, otellerde düzenleyecekleri eski ramazanları hatırlatan fasıl, gölge oyunları ve kanto gibi eğlencelerle sektöre hareketlilik kazandırmayı amaçlıyor.

Tur Operatörleri Birliği Platformu Sözcüsü, Baracuda Tur Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazanın yaz aylarına gelmesi nedeniyle sektörün özellikle iç turizmde durgunluk beklediğini belirterek, bu durumun etkilerini azaltmak için çeşitli arayışlar içerisinde olduklarını kaydetti.

Turizmcilerin müşterilerine alternatif tatil seçenekleri sunmak için hazırlık yaptığını ifade eden Polatoğlu, şunları söyledi:

''Oteller ve seyahat acenteleri ramazanda yaşanması beklenen durgunluk nedeniyle tedbir almaya başladı. Bu tedbirlerin en başında ise vatandaşların ramazan boyunca tatillerini hareketlendirecek uygulamalar geliyor. Oteller müşterilerine ramazanın manevi ruhuna uygun, eski ramazanları hatırlatan eğlence paketleri hazırlıyor. Bu etkinliklerin içerisinde fasıl, gölge oyunları, animasyonlar ve kanto gibi çeşitli eğlenceler yer alacak. Bu sayede tatilciler çok farklı ve eğlenceli bir ramazan geçirecek.''

Eğlencelerin iftarla başlayıp, sahura kadar devam edeceğini anlatan Polatoğlu, gün içerisinde rutin aktivitelerin de düzenleneceğini bildirdi.

''FİYATLARDA İNDİRİM OLACAK''

Polatoğlu, seyahat acentelerinin, eğlence programlarının yanı sıra fiyatlarda da ramazana özel düzenleme yapacağını belirtti.

Fiyatlarda indirim yaparak ramazanda tatili cazip hale getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Polatoğlu, ''Yüzde 30'lara varan indirim olacak. Bu sayede vatandaşların ramazanı evde oturarak geçirmesi yerine, otellerde tatil yapmalarına imkan sağlayacağız'' dedi.

''TURİZMCİLER İŞ BİRLİĞİ YAPTI''

Polatoğlu, turizm sektörünün küresel mali krizin etkilerini halen hissettiğini belirterek, bu durumu aşmak için turizmin tüm bileşenlerinin iş birliği yaptığını kaydetti.

Turizm alanında konaklama, ulaşım, rehberlik, seyahat acentesi gibi hizmetler sunan tüm aktörlerin krizin etkisinden bir an önce kurtulmak için ortak çaba içerisinde olduğunu anlatan Polatoğlu, ''Hepimiz bir araya geldik ve neler yapabileceğimizi tartıştık. Sonuçta turizm pastasından çok sayıda kişi geçimini sağlıyor, ülke ekonomisi de bundan önemli bir pay alıyor. Bu sektörün küresel mali kriz ve ramazan dolayısıyla durgunlaşmasını önlemek için çaba sarf ediyoruz '' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN