'Ünlüler çocuklarını, kendi gölgelerinde büyütmemeli'

Şöhretli isimlerin çocukları kameralar önünde büyüyor. Yaşıtları gibi yaşayamıyorlar. Uzmanlar da uyarıyor: Ailelerinin gölgesinde kalırlar, bu da kişisel gelişimlerini etkiler

Ünlülerin çocukları doğdukları andan itibaren kamera ve objektiflerle yaşamaya alışıyor. Ancak bu durum onların kişilik gelişimlerini de olumsuz etkileyebiliyor. Çocuk-Genç ve Erişkin Psikiyatrı Prof. Dr. Bengi Semerci de işte bu tehlikeye dikkat çeken uzmanlardan... Semerci, tanınmış isimlerin çocuklarını bekleyen sorunlar hakkında şunları anlatıyor: "Tehlikenin ilk nedeni, anne ya da babanızın ünlü olması demek, yaptıkları işte başarılı olmanın da bir göstergesidir. Onların ünleri ve başarılarıyla yarışmak zordur. Çocuklar asla başarılı olamadıklarını düşünürler. Diğer bir yön ise kendinden kaynaklanmayan bir ilginin odağı olmak, sanal bir dünyada yaşamalarına ve hayal kırıklığına neden olabilir. Kendi yaşıtları ile benzer bir yaşam sürdürmelerini sağlamak gerekir. Ebeveylerin, çocukların kendi ünlerinin gölgesinde yaşamalarını engellemesi doğru olanı. Bu yapılamazsa kimliğini bulmayan, tüm yaşamını 'birinin çocuğu' olarak başarısız ve sahte bir ünle sürdüren, ailesiyle yaptığı yarışı hep kaybeden yitik çocuklar olurlar." İşte en az anne babaları kadar kameralar önünde yaşayan genç isimler ve adlarının karıştığı olaylara birkaç örnek:

ZEHRA'YI TANIMAYAN YOK GİBİ
HÜLYA Avşar ve Kaya Çilingiroğlu'nun kızları Zehra, bebekliğinden beri hep medyanın ilgi odağı halinde. Hamilelik döneminde işlerine ara vermeyen Avşar, doğumun ardından da bir dönem görüntülenmek istemediği gerekçesiyle basına tepki göstermişti. Hatta Zehra da küçük yaşta, bir yemek sonrasında restoran kapısında gazetecilere çekim yapmamaları için bağırmıştı. Zehra yaşı ilerledikçe daha sık kameralara takılmaya başladı.

GAZETECİYE ÖFKELENDİ BABASINA ŞİKâYET ETTİ
BEŞİKTAŞ Teknik Direktörü Mustafa Denizli'nin küçük kızı Lal Denizli, gece gezmeleriyle ve hatta plajda elinde sigaralı görüntüleriyle basında sıkça yer alıyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde babası, Lal'i gece hayatından uzak durması konusunda uyarmıştı. Denizli'nin küçük kızı, Çeşme'de arkadaşlarıyla eğlenirken kendisini çeken gazetecileri de babasına telefonla şikâyet etmişti.

OĞULCAN KAZAYA KARIŞTI
SEDA Sayan ve Sinan Engin'in oğulları Oğulcan, 19'uncu yaş günü hediyesi yaklaşık 450 bin TL değerindeki Audi R8 marka otomobille, geçtiğimiz günlerde kaldırımda yürüyen bir İtalyan'a çarptı. İtalyan, çarpmanın etkisiyle yere düştü, Oğulcan ile arkadaşı tarafından darp edildiğini öne sürerek de şikâyette bulundu.

BİZE ULAŞIN