Hepsi de hali vakti yerinde çocuklar!

Sokakta çalışan çocukları korumak isteyen Isparta Valiliği, bir sürprizle karşılaştı. Çocukların, maddi durumu iyi ailelerden geldiği ortaya çıktı

Isparta Valiliği, sokakta mendil satan ya da otomobil camı silen çocukların niçin çalışmak zorunda kaldıklarına yönelik bir araştırma başlattı. Amaç, bu çocukları sokaklardan kurtarıp, okula göndermek ve onları topluma kazandırmaktı. Ancak araştırmanın sonuçları hiç de beklendiği gibi olmadı.

'HİÇ HABERİMİZ YOKTU'
Vali Yardımcısı Atila Durmuş'un verdiği bilgilere göre; sokakta çalışan 20 çocuk tespit edildi ve bu çocukların ailelerine ulaşıldı. Aileler Güneydoğu'dan göç etmiş ve Isparta'da inşaat işleriyle uğraşmaya başlamıştı. Üstelik hepsi de hali vakti yerinde insanlardı. Bu sonucu şaşkınlıkla karşılayan Durmuş, "Çocukların suça teşvik edilmemesi amacıyla bir çalışma başlattık. İnsanların duygularından faydalanarak mendil satan veya tartıcılık yapan çocukların ailelerini araştırdık. Hepsinin ekonomik durumlarının gayet iyi olduğunu tespit ettik'' dedi. Çalışma kapsamında ailelere, çocuklarını çalıştırmamaları gerektiği konusunda uyarıda bulunduklarını belirten Atila Durmuş, "Onlara 'Çocuklarınızı neden çalıştırıyorsunuz?' diye sorduğumuzda 'Haberimiz yok' yanıtını aldık" diye konuştu.

62 TL CEZASI VAR
Çocukların çalıştırılmasının Kabahatler Kanunu'na göre suç teşkil ettiğine işaret eden Vali Yardımcısı Atila Durmuş, çocuklarını sokakta çalıştırdığı tespit edilen ailelere 62 TL ceza kesildiğini bildirdi. Durmuş, sokakta çalışan çocukların herhangi bir suça karışmamaları için Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğinde bir komisyon oluşturduklarını da söyledi. Komisyonun, sokakta çalışan çocukların sosyal aktivitelerden faydalanmaları, toplumla iç içe olmaları ve eğitimlerine devam etmeleri yönünde faaliyette bulunduğunu belirten Durmuş, "Amacımız suç işlenmeden önce çocukları koruma altına almak ve bilinçli birer birey olarak yetişmelerini sağlamak. Bu yaz tespit ettiğimiz çocuklarımıza yönelik farklı sportif etkinlikler düzenledik. Hem mutlu oldular hem de eğitimlerinin onlar için ne kadar önemli olduğunu öğrendiler'' dedi.

BİZE ULAŞIN