Paralarıyla köle oldular

Bir yandan çalışıp, bir yandan dil öğrenmek için ABD'ye giden Türk gençleri, aracılık yapan şirketin kendilerini kandırdığını öne sürdü. Gençler, "Köle gibi çalıştırıldık" dedi

Work and Travel (Çalış ve Gez) programı ile ABD'ye giden bazı Türk öğrenciler saati 2.5 dolardan günde 16 saat köle gibi çalıştırıldıklarını öne sürdü. Yaklaşık 2 bin TL ödeyerek bu programa giren öğrenciler, vaat edildiği gibi kalacak yer sağlanmadığı için sokakta yatmak zorunda kaldıklarını da söyledi.

KANDIRILDIK

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Mustafa Hatipoğlu, "Öğrencilere kalacak yer için 200 dolar ödeyecekleri söyleniyor ama ABD'ye gelince karşılaştığımız rakam 400-500 dolar. Ayarlanan işte de bir sorun çıkmış oluyor. Mecburen iş arıyorsunuz. Buraya gelen birçok öğrenci şirket tarafından kandırılıyor" dedi.

BİZİ UNUTUYORLAR

Beytullah Barış isimli öğrenci de, "Söylenenlerin hepsi para kazanmaya yönelik, reklam amaçlı şeyler. 'ABD sizi şöyle bekliyor, böyle bekliyor' diyorlar ama vaatlerini yerine getirmiyorlar. Paralarını aldıktan sonra öğrencileri Amerika'da unutuyorlar" diye konuştu. Başka bir öğrenci de, "6 Türk genci bu programla ABD'ye geldi ama ülkenin en tehlikeli dördüncü şehri Newark'a gönderildiler. Kalacak yerleri yok, işleri yok. Hiçbir şey yapamıyorlar. Ne iş, ne gezme, ne de dil geliştirme... Bin 300 dolar verdiler, karşılığında hiçbir şey alamadılar. Psikolojileri bozuldu" şeklinde konuştu.

ELİM KOPABİLİRDİ
İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi Mete Evin de, "Bana Atlanta'da bir eğlence parkında çok güzel bir iş vaat ettiler. Harabe bir lunaparkla karşılaştım. K a l m a m için pislik içinde, küf kokulu bir karavan gösterdiler. Hiçbir insanın yaşayamayacağı bir manzaraydı. Saati 2.5 dolardan, 20 gün çalıştım. Sabah 08.00'de başlayıp, gece 24.00'e kadar lunaparkın ağır makinelerini taşıdım. Ellerim kopabilirdi. Cebimdeki para da bitti. İstanbul'a dönünce şirkete dava açacağım" dedi.

ADI 'ÇALIŞ VE ÇALIŞ' OLMALI
İDDİAYA göre bazı gençler, kalacakları adrese gittiklerinde boş bir araziyle karşılaşmış. Bir öğrenci, "Kesinlikle Work and Travel ile Amerika'ya gelmeyin" derken, başka bir öğrenci, programın asıl adının Work and Travel (Çalış ve Gez) değil, 'Work and Work' (Çalış ve Çalış) olması gerektiğini söyleyerek; "Yani bildiğimiz amelelik" diye konuştu. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin, iddialar üzerine yaptığı açıklamada ise, "Haberler, Türkiye'de çok başarılı olmuş bu program hakkında yanlış bir resim vermektedir" denildi. Katılımcı sayısının artması, programın başarısının kanıtı olarak gösterildi. 'Work and Travel' proramına, bu yıl 10 bin Türk genci katıldı. Türkiye, katılımcı sayısı açısından ikinci sırada.

BİSİKLETLE TURİST GEZDİRİYORLAR
Şirketlerin söz verip de iş bulamadığı öğrenciler, kendi başının çaresine bakmak zorunda kalıyor. Birçoğu "pedicab" adlı bir tür bisiklet-taksi ile turist gezdirerek para kazanmaya çalışıyor.

BİZE ULAŞIN