Kızının 'Özlem'iyle tüm tazminatı dağıttı

İzmit'te doktor hatası sonucu yaşamını yitiren Özlem Tamer'in ailesine, 35 bin lira tazminat verildi. 500 lira emekli maaşıyla geçindiklerini söyleyen baba, parayı fakir-fukaraya dağıttı

İzmit Devlet Hastanesi'nde doktor hatası sonucu hayatını kaybeden sigortacı 29 yaşındaki Özlem Tamer'in ailesi, Sağlık Bakanlığı hakkında açtıkları tazminat davasını kazandı. Tamer Ailesi, maddi sıkıntı çekmelerine rağmen aldıkları 35 bin lirayı kızlarının hayrına İzmit'te fakir fukaraya dağıttı. 500 lira emekli maaşı alan baba Talip Tamer, "Tazminat parasının tek kuruşuna dokunamazdık. Biz kızımızın hayrı için bu parayı dağıtacağımıza söz vermiştik. Kızım doktor hatasıyla öldü, ancak ceza davası henüz sonuçlanmadı. 2 yıldır Ankara'dan rapor gelmedi. Ceza davası sonuçlandıktan sonra doktordan da tazminat talebimiz olacak" dedi.

KARIN AĞRISINA 'APANDİSİT' DEDİ

Evlilik hazırlığı yapan Özlem Tamer, 3.5 yıl önce karın ağrısı ve bulantı şikâyetleriyle İzmit Devlet Hastanesi'ne gitti. Tamer'i muayene eden Dr. Süleyman Balcı, iddiaya göre ağrı kesici iğne yaptıktan sonra evine gönderdi. Ancak Özlem Tamer, ertesi gün aynı şikâyetle tekrar hastaneye gitti. Dr. Balcı yine ağrı kesici iğne yaptı ama genç kızın ağrıları dinmedi. Bunun üzerine Balcı genç kıza apandisit teşhisi koyarak ameliyata aldı. Tamer'in ağrıları ameliyat sonrası da geçmedi. Dr. Balcı paniğe kapılan aileye bu tür vakaların normal olduğunu söyledi. Tamer'in durumu daha da kötüye gidince Dr. Balcı, genç kızı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk etmek istedi. Burada boş yer olmadığı bildirilince Tamer Özel Akademi Hastanesi'ne gönderildi ancak bitkisel hayata girdi. O sırada Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yer boşaldığını öğrenen aile kızlarını buraya götürdü. Ancak Tamer, tüm çabalara karşın kurtarılamadı.

290 BİN LİRA TALEP ETTİLER

Tamer ailesi, kızlarının ölümünün sorumlu tuttukları Dr. Süleyman Balcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Kocaeli 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, 2 yıldır Yüksek Sağlık Şurası'ndan gelecek rapor bekleniyor. Raporun artık mahkemeye ulaştırılmasını isteyen Talip Tamer, "Bu nasıl bir rapor ki 2 yıldır bekliyoruz. Yüksek Sağlık Şurası, her 6 ayda bir toplanıyor. Bugüne kadar 4 toplantı geçti ama kızımızla ilgili rapor çıkmadı" dedi. Aynı tarihlerde Kocaeli İdare Mahkemesi'ne başvuran Tamer Ailesi, Sağlık Bakanlığı hakkında toplam 290 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı. Mahkeme, aileye Sağlık Bakanlığı tarafından toplam 35 bin lira tazminat verilmesine karar verdi. Geçen 17 Mayıs'ta Yargıtay'ın kararı onaması üzerine 35 bin liralık tazminatı alan Tamer ailesi, paranın tamamını kızlarının hayrına dağıttı.

BİZE ULAŞIN