Parkinson hastasına umut olacak keşif

Organ nakli yapılan hastaların kullandığı bir ilaç, Parkinson hastaları için umut oldu. Laboratuvar, çalışmalarında bu ilacın beyin hücrelerinin ölmesini engellediği ortaya çıktı. İngiltere'nin Sheffield Üniversitesi'ndeki bilimadamları, Parkinson hastalığının oluşumuna engel olmak için yürüttüğü bir çalışmada; organ nakli yapılan hastaların bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan Rapamycin isimli bir ilacın, beyin hücrelerini Parkinson'a yol açan bozuk genlerden koruduğunu belirledi. Bilimadamları, yapılan deneme çalışmalarında, ilacın kalıtımsal olarak hastaların vücuduna geçen bozuk iki geni kontrol altına alarak beyin hücrelerinin ölmesini engellediğini saptadı.

'SÜPER İLAÇ DEĞİL'
Araştırma ekibi şimdi ilacın bu etkiyi nasıl yaptığına dair araştırmalarına başladı. Ekibe liderlik yapan Alex Whitworth, "Rapamycin ile ilgili çalışmalarımız ilacın bir 'süper ilaç' olmadığını ancak insan ve hayvan modelleri üzerinde yapılan denemelerin Parkinson'un tedavisi için umut olabilecek ilaçların yapımını sağlayabileceğini gösteriyor" diye konuştu. Witworth, "Çalışmamızın en heyecan verici sonucu, ilacın denek olarak kullanılan insan ve sineklerde aynı pozitif etkiyi yapmış olması" dedi. İngiliz basınına keşifle ilgili konuşan Parkinson Araştırmaları Derneği'nden Dr. Kieran Breen, "Bu, Parkinson tedavisini sağlayacak ilaçların yapımı için çok önemli bir araştırma. Şu anki tedavi yöntemleri yalnızca küçük iyileşmeler sağlıyor. Bu araştırmadan çıkan sonuç ise Parkinsonlu hastanın tamamen iyileşmesini sağlayacak bulguların yolunu açtı" ifadesini kullandı.

UZMANLAR NE DEDİ?

'HEMEN İLAÇ ALMAYIN'
Prof. Dr. Aykan Canberk - İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi:
Rapamycin'in Parkinson hastalığına etkisi daha araştırma safhasında. Organ nakli hastalarının bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan ilacın Parkinson hastalarına etkilerine dair yapılan araştırmalar yeni. Net sonuç için çalışmaların devam etmesi gerek.
'Tedavi yolu açıldı'
Doç. Dr. Ali Zırh - Nörolog: Bu çalışmalar ön çalışmalardır. Daha kontrollü çalışmalara ihtiyaç var. 'Bazı ilaçlar Parkinson'u yavaşlatabilir mi?' düşüncesiyle çalışmalar yapılıyor. Bu ilaç bağışıklık sistemini baskılayıcı bir ilaçtır. Parkinson zaten ileri yaş hastalığıdır. O yaştaki insanlar için bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç kullanmak zaten mantıklı olmaz.

BİZE ULAŞIN