Bakırköy'de ramazan davulu yasaklandı

Bakırköy Kaymakamlığı, ''davulcuların maksatlarını aşarak, örf ve adetlere uygun olmayan şekilde davul çalmalarının vatandaşlarda rahatsızlık oluşturduğu ve gürültü kirliliğine yol açtığı'' gerekçesiyle bu yıl da ilçede ramazan ayında davul çalınmasını yasakladı.

Kaymakam Dursun Ali Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, ramazan ayında davulcuların aileleriyle birlikte İstanbul'a göç ettiklerini belirterek, şu görüşlere yer verdi:

''Ramazan davulcuları yürüyerek bir mahallede herkesi düzenli bir zamanda sahura kaldıramaz. Dolayısıyla düzensiz, başına buyruk bir şekilde davul çalarak, insanlar hem rahatsız ediliyor, hem de geleneklere uygun ramazan davulu çalınmıyor. Her ramazan ayında büyük kentlere binlerce insan 'davulcuyum' diye akın ediyor. Davul çalmaktan habersiz kişiler, arabanın arkasına oturup hızla davul çalarak mahalleden geçiyor. Bu, örf ve adetlerimizle bağdaşmaz. Bu şekilde davul çalınmasının yasaklanmasını uygun gördük.''

Şahin, görev yaptığı 4 yıllık sürede ilçe sınırlarında davul çalınmadığını hatırlatarak, muhtarlardan ''Mahalle davulcusu'' diye kimlik alma döneminin de artık sona erdiğini kaydetti.

Dursun Ali Şahin, Kaymakamlık Çevre Koruma ekiplerinin ''Gürültü Kontrol Yönetmeliği''ne göre yapacakları denetimlerde izinsiz davul çalanlar hakkında idari para cezası uygulayacağını da bildirdi.
BİZE ULAŞIN