Esnafın krizle imtihanı

Yönetmen Murat Şeker babasının 'sert ricası' üzerine, Başbakan'ın "Kriz teğet geçti" lafından aldığı ilhamla Aşk Geliyorum Demez adlı filmi çekti. Bergüzar Korel ile Tolgahan Sayışman'ın rol aldığı filmin kahramanları esnaf

Her yıl bir filmle karşımıza çıkan yönetmen Murat Şeker bu yıl da yine bir Türk işi romantik komedi olan Aşk Geliyorum Demez ile sinemalara uğrayacak. Daha önce mafya dünyası, futbol kültürü üzerine romantik komediler çeken Şeker, bu sefer yıla damgasını vuran krizden yola çıkarak Mahmutpaşa esnafının dünyasına götürecek seyirciyi. Bergüzar Korel ile Tolgahan Sayışman'ın başrollerini paylaştığı Zeki Alasya Altan Erkekli, Altan Gördüm, Ömür Arpacı, Müfit Aytekin, Yılmaz Gruda, Hakan Bilgin ve Sarp Apak'ın rol aldığı filmin çekimleri tamamlandı. Film 6 Kasım'da vizyona giriyor. Çekimleri Mahmutpaşa'da yapılan film, kriz nedeniyle hanları satılığa çıkan esnafın yaşadıkları üzerine. Hanı satın alıp alışveriş merkezi yapmak isteyen 'yeni tip patrona' karşı han esnafı mücadeleye girişiyor. Fakat sonuç alamıyorlar. Akıllarına bir plan geliyor. İçlerinden doncu İsmail'in oğluna, patronun güzel, aktivist kızını tavlama görevi veriliyor. Fakat bizimkisi kıza gerçekten aşık olunca işler karışıyor. Şeker, filmin bütün hayatını dürüstlük üzerine kurmuş insanların günün birinde sahtekârlık yapmak isteyip nasıl yapamayacaklarını anlattığını söylüyor. Yapımcılığını Tims Productions'ın ve Sugarworkz'ün üstlendiği Aşk Geliyorum Demez'in çıkış noktası ise epey ilginç. Şeker "Komedi filmleri çektiğim için babam bana kızıyordu, 'Oğlum neden sosyal içerikli filmler yapmıyorsun' diyordu. Aslında herkes bunu diyor ama yapınca da filme gitmiyorlar. Bu garip bir açmaz işte. Ama biz komediyle sosyal meseleleri nasıl harmanlarız diye düşünürken Allah'tan yardımımıza Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yetişti ve 'Kriz teğet geçti' dedi. Fakat esnaflar öyle düşünmüyor. Biz de içinde krizi, esnafı, komedisi, romantizmi olan bir senaryo ile yola çıktık," diyerek filmin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor.

'KAPIYI BİZ AÇTIK'
Aslında Şeker, çektiği üç filmdir (İki Süper Film Birden, Plajda, Aşk Tutulması) Türk işi romantik komedi işi üzerine senarist Selami Genli ile kaç zamandır kafa yoruyor. Geçen yıl çektikleri Aşk Tutulması, sinema camiasında heyecan yaratmıştı. Film, Issız Adam vizyona girene kadar 200 binden fazla seyirciyi sinemalara çekmişti. Şeker "Romantik komedi bir cevher. Biz geçen yıl o kapıyı araladık, o kapıdan bu yıl girecek filmler var. Biz de madem kapıyı araladık girelim dedik," diyor. Normalde romantik komedi deyince akla Meg Ryan ile Tom Hanks'in başrol oynadığı filmler akla gelir. Ama eğer ülkemizde durum biraz farklı. Şeker de bunun altını çiziyor: "Bizim aklımıza Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu geliyor. Ertem Eğilmez geliyor. Çünkü bizim belleğimizde 70'lerde Ertem Eğilmez, Osman F. Seden'in çektiği filmler var. Onları defalarca izleriz ama hiç bıkmayız. Biz de öyle bir film çekmenin derdindeyiz. Popüler kültürle temas eden, anlatım olarak eski Türk filmleri kodlarını kullanarak derdimizi anlatmaya çalışacağız."

SENARİST ESNAFIN MİSAFİRİ OLMUŞ
SENARYOYU
Murat Şeker ile yazan Selami Genli Mahmutpaşa Merkez Han'da bir süre esnafın misafiri olduğunu söylüyor. Onların kullandığı jargonları, dili çözmeye çalışmış. Ticaret işinin milleti olmadığına karar vermiş. Çünkü Ermeni, Türk, Kürt, her türlü kimlikten esnafla tanışıp konuşmuş. Bu da, filmin önemli diyaloglarından birinin ortaya çıkmasına vesile olmuş:" Söz konusu ekmekse gerisi teferruattır."

BİZE ULAŞIN