Ramazanda sıvı kaybına dikkat!

Sıcak havada oruç tutulurken günlük su ihtiyacının karşılanması gerektiğini belirten uzmanlar, günde en az 2 litre su tüketilmesini öneriyor.

Sinop İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Cem Güre, bir insanın günlük sıvı ihtiyacının yaklaşık 2 litre olduğunu, Ramazan ayında da bu miktarda sıvı tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Dr. Güre, "Ramazan ayının Ağustos ve Eylül ayına denk gelmesiyle, günde ortalama 14-15 saat aç ve susuz kalacağımız düşünüldüğünde, özellikle sıvı tüketimine çok dikkat edilmesi gerekmekte. Yetişkin bir insanın günde en az 1,5-2 litre su içmesi gerekir. Su ihtiyacı muhakkak karşılanmalıdır. Aksi halde sağlık sorunları yaşanabilir. Tüketilen sıvılar, iftardan itibaren yavaş yavaş alınmalı. İftar yapıldıktan yatılana kadar yaklaşık her yarım saatte bir birer bardak su içilmesini öneriyoruz. Gün içinde su kaybının önlenmesi için özellikle sahurda sıvı alımına önem verilmelidir. Sahurda da tüketeceğimiz 2 bardak su ile yaklaşık olarak günlük su tüketimimizi dengelemiş olabiliriz. İftar yemeklerinde yemekle beraber su tüketimini biraz daha kısıtlayarak iftarla sahur arası en az 2 litre su içmek doğru olacaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN