Yabancı dil eğitimi için acil önlem

İlköğretimin dördüncü sınıfından başlatılan ve lise son sınıfa kadar devam eden yabancı dil eğitiminin yetersiz olduğunu saptayan Milli Eğitim Bakanlığı, alınacak önlemleri tespit için bir çalıştay düzenleyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 9 yıllık yabancı dil eğitimi sonrasında öğrencilerin kendilerini ifade edecek yabancı dil bilgisine sahip olmamaları üzerine harekete geçti. Bakanlık, yabancı dil öğretimi konusunda üniversitelerden ve eğitim derneklerinden görüş almaya başladı. Görüşler doğrultusunda yabancı dil eğitimi konusunda bir çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda okullarda yabancı dil dersinde öğretilecek konular ve öğrencilerin en az bir yabancı dili rahat şekilde konuşmaları için alınacak önlemler tartışılacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, ülkenin en önemli meselelerinden birinin yabancı dil eğitimi olduğunu belirterek "Bunu derhal çözmemiz lazım. Kaç paramız giderse gitsin, önemli değil. Bu husustan Başbakanımıza da bahsettim. O da 'Hocam ne düşünüyorsan arkandayım. Ben de bilmiyorum ve çok utanıyorum. Bütün çocuklarım konuşuyor, ben konuşamıyorum" şeklindeki açıklamaları da bu konuda çalışmaların hızlanmasına neden oldu.

İKİ ARAŞTIRMA
Yabancı dil öğretimi konusunda ilk çalışma Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖ- DER) ve Eğitim- Bir-Sen'den geldi. Yabancı dil konusunda bir toplantı düzenlemek için harekete geçen kurumlar, yaptırdıkları araştırmayı da kamuoyuna sundu. Araştırmanın ana hatlarında ilk önlem olarak öğrencilere yabancı dil eğitiminin öneminin benimsetilmesi, kalabalık sınıfların azaltılması, hizmetiçi eğitim verilmesi, yabancı dil öğretiminin küçük yaşlarda başlatılması, mevcut kitaplardaki konuların çağa uygun hale getirilmesi istendi.

BİZE ULAŞIN