Kelepçeli Seki'nin insan hakları davası

Deniz Seki uzun tutukluluk sürecine ilişkin Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na yaptığı şikâyet üzerine, elleri kelepçeli halde adliyeye götürülüp savcıya ifade verdi

Uyuşturucu ticareti yapmak ve kullanmaktan 24.5 yıla kadar hapsi istenen ve 6 aydır cezaevinde bulunan şarkıcı Deniz Seki, tutukluluk sürecinin uzun oluşuna ilişkin Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na yaptığı şikâyet nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı'ya ifade verdi.

DENIZ SEKI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

"AİHM'YE BAŞVURDUK"
Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'nden dün saat 09.30 sıralarında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne kelepçeli olarak getirilen Deniz Seki, Çolakkadı'nın odasına çıkarıldı. Burada avukatı Naim Karakaya ile birlikte Çolakkadı'ya 45 dakika ifade veren Seki, daha sonra tekrar cezaevi aracına konularak götürülürken, gazetecilere "üzgün" olduğunu söyledi. Açıklama yapan Seki'nin avukatı Naim Karakaya, tutuklamayla ilgili 17 Haziran 2009'da Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na yaptıkları müracaat ve başlatılan araştırma sonucu müvekkilinin adliyeye getirilerek bilgisine başvurulduğunu söyledi. Karakaya, 24 Şubat 2009'da tutuklanan Seki'nin 218 günü bulan ve "makul olmayan" tutukluluk süresine itiraz ettiklerini dile getirdi. Seki'nin ifadesinde, bu süreçte mağdur edildiğini, kimseden değil, ama süreçten şikâyetçi olduğunu söylediğini vurgulayan Karakaya, Başkanlığın tespit ve çözüm için bir katkı sunabileceğini, fakat mahkemeler üstünde bir yetkisinin bulunmadığını ifade etti. Avukat Naim Karakaya, Deniz Seki adına bir süre önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulunduklarını ve bu başvurunun da 14 Ağustos'ta mahkemeye ulaştığını kaydetti.

'60 DİLEKÇE YAZDIK' "
Serbest kaldıktan sonra tekrar tutuklama kararı verilen Seki'nin bir daha dinlenmediğine" ve "yasaya göre hakkında yakalama kararı olan bir kişinin kararını tutuklamaya çeviren hâkimin, aynı zamanda bunu serbest bırakma yetkisinin olmamasını" şikâyet ettiklerini kaydeden Karakaya bugüne kadar Seki'nin tutuklanmasıyla ilgili 6 başvuru yaptıklarını ve 60'a yakın dilekçe yazdıklarını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN