Köprünün yeri kesinleşti

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "3'üncü köprü eski Tarabya Oteli ile karşısındaki noktaya yapılacak" dedi. Topbaş, güzergâhı 6 ay önce Başbakan Erdoğan ve Bakan Yıldırım ile helikopterde belirlediklerini söyledi

İstanbul'a yapılması planlanan 3'üncü köprünün hangi güzergahtan geçeceği, ilk kez resmi bir ağızdan açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Köprü, Tarabya Oteli'nin bulunduğu nokta ile karşısına gelen bir nokta arasında olacak" dedi. Köprünün güzergahını 6 ay önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve kendisinin helikopterle uçuş yaparak belirlediklerini ifade eden Topbaş, üçüncü köprünün ayaklarının Tarabya Oteli'nin bulunduğu nokta ile karşısına gelen bir nokta arasında olacağı doğrultusunda değerlendirme yaptıklarını ifade etti.

EYLÜLDE MECLİS'TE

Güzergah konusunda 5 ayrı noktanın üzerinde durulduğunu belirten Topbaş, "Sayın Başbakanımızın hassasiyeti, havzaların ve orman alanlarının en az etkilenecek noktada bir yer belirlenmesiydi. Zaten orman alanlarını ve su havzalarını tahrip etmemek için Sarıyer bölgesinden vazgeçildi. Bunlar planlara işlenecek. Önümüzdeki eylül ayında Meclis'e getirmeye çalışıyoruz" dedi. "Güzergahtaki bağlantı alanlarında ufak değişiklikler olabilir" diyen Topbaş, buralardaki kamulaştırma maliyetlerinin, coğrafi ve yerleşim özelliklerinin dikkate alınacağını söyledi. Öte yandan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin iddialarını sürdürdü. 3'üncü köprüyü "İstanbul'u katletmenin yeni aracı" olarak niteleyen Tekin, "Köprüyle ilgili harita, Başbakan Erdoğan tarafından hazırlatıldı" dedi.

Güzergâhta heyecan ve kaygı hâkim
SABAH muhabirleri, dün Tarabya ve Beykoz'u adım adım gezerek vatandaşların nabzını tuttu.Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün, "Tokatköy'de viyadük olacak. Köprü için 96 evin yıkılması planlanıyor" derken, 16 yıldır Tokatköy'de yaşayan Necattin Ayar, "Köprüye karşıyım. 9 nüfuslu bir evde yaşıyoruz. Evimiz yıkılırsa nereye gideriz? İki, üç senedir köprü geçecek diye, huzurum kalmadı" diye konuştu. Yaklaşık 60 yıldır Tokatköy'de yaşayan Sabri Duman ise, köprü yüzünden vatandaşların büyük bir kısmının tedirgin olduğunu belirtti. Köprü, Çubuklu'da oturan Süreyya Amcaoğlu'nu da tedirgin ediyor. Amcaoğlu, "Köprü geçip evim yıkılır diye korkuyorum. Geceleri uykum kaçıyor" dedi.

ÖVEN DE VAR YEREN DE
YÜCEL ÇELİKBİLEK Beykoz Belediye Başkanı
'Müjdeli haber 3. oğlum oldu'
"MÜJDELİ
bir haber. Bilgim yoktu. Dileyin benden ne dilerseniz. Bir oğlum vardı üçüncü köprü ile bir oğlum daha oldu. Kamuoyunda yansıtıldığı gibi bir fiziki kayıp olacağını sanmıyorum. Neticede bu köprü transit yol olacak. Çevreye zarar vereceğini düşünmüyorum."

CEM KARA Çatalca Belediye Başkanı
'Su ve orman tahrip olacak'
"3. KÖPRÜYÜ onaylamamız mümkün değil. Bu köprü yapılırsa İstanbul'un nüfusu artar. Hem İstanbul'a vize koyabiliriz deniyor hem de köprü yapılıyor. Çatalca'da Ziraat ve Gıda Enstitüsü kurmayı düşünüyorduk. Yapamayacağız. Su ve orman havzası tahrip olacak."


EYÜP MUHÇU İstanbul Mimarlar Odası Başkanı

'Vicdan bunu onaylamaz'
"3. KÖPRÜ
İstanbul'a yarar değil zarar getirir. Boğaz'ın köprüyle geçilmesi düşüncesinin İstanbul'a bağlı tarım, içme suyu ve çevreye zarar vereceği bilimsel raporlarla ortaya konmuştur. Çubuklu ve havzası, Beykoz ormanları, Ömerli Barajı'nın içme suyu havzasını yok olabilir"


PROF. DR. AHMET VEFİK ALP Kent bilimci

'Bu İstanbul'un idam fermanı' "İSTANBUL'
UN
kuzeye doğru gelişmesi kente yapılacak en büyük kötülük. Kentte çölleşme trendini yükseltecek. Bu bir idam fermanı. 3. köprüden derhal vazgeçilmeli. Alternatif çözümler üretilmeli. Vazgeçilmezse, İstanbul'da kuzeye doğru çölleşme trendi yükselecek."

BİZE ULAŞIN