Silivri Cezaevi çevreyi kirletiyor

ARITMA tesisinin düzenli çalışmaması nedeniyle yağmur kanalından Kula Deresi'ne bırakılan Silivri Ceza İnfaz Kurumları atıkları, çevre kirliliğine neden oluyor. Silivri Çevre Derneği'nin girişimi ve şikâyetler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi, incelemeye aldığı cezaevi atıklarının dere yoluyla denize ulaşarak çevreye zarar verdiği belirtiliyor. Atıklar nedeniyle bölgede sivrisinek, karasinek, böcekler ve diğer haşereler oluştuğu ve bunlara karşı Kula Deresi çevresinde ilaçlama yapılmak zorunda kalındığı da bildirildi.

ARITMA YETMİYOR
İddiaya göre, 15 bin kişilik kampusun devasa arıtma tesisinin tam kapasiteyle çalışabilmesi mevcut tesisatla yapılamıyor. Proje hatası bulunduğu iddia edilen arıtma tesisleri, bu yüzden cezaevinde sık sık elektriklerin kesilmesine de sebep oluyor. Ergenekon sanığı Gazeteci Mustafa Balbay da geçen duruşmada sık sık elektriklerin kesildiğini, savunmasını hazırlayamadığından yakınmıştı.

İLAÇLAYARAK OLMAZ
Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, ilaçlamanın kalıcı bir çözüm olmadığını belirterek, "Cezaevi arıtma tesisinin tam kapasite ile ve yeterli ölçüde faaliyete geçirilmesi, gerekirse kapasitesinin artırılması gerektiği görüşündeyiz. Mevcut durum, çevre kirliliğinin yanı sıra bölgede halk sağlığını da tehdit ediyor" dedi.

BİZE ULAŞIN