Bebek çanta gibi taşınmaz!

Bir elinde kızları Su, bir ellerinde köpekleri Gofret ile dolaşan Pınar Altuğ-Yağmur Atacan çifti uzmanlardan tepki aldı: Öncelik, ayrı bir özen isteyen bebeğin olmalı!

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 23.08.2009 10:22 ABONE OL
Yeni evlendikleri dönemde sık sık köpekleri Gofret'le dolaşmaya çıkan Pınar Altuğ-Yağmur Atacan çifti, kızları Su dünyaya geldikten sonra da bu alışkanlıklarından vazgeçmedi. Artık Atacan çifti yürüyüşe; bir ellerinde kızları, bir ellerinde Gofret'in tasmasıyla çıkıyor. Hatta çift, deniz kenarında güneşlenirken bile Gofret'i yanından ayırmıyor. Ama uzmanlar, Atacan çiftinin çizdiği bu görüntünün çok da sağlıklı olmadığı görüşünde.MİZAÇ ÖNEMLİ

Uzman Pedagog Belgin Temur, bebeklerle evcil hayvanların aynı ortamda büyütülmelerinin dikkat istediğini söylüyor: "Bu, bebeğin sağlığı açısından doğru ya da yanlıştır gibi net bir şey söylenemez. Bir ailenin evinde kedi ve köpek varsa, çocuk ona alışarak büyüyebilir..." Ama Temur, evde beslenen hayvanların yumuşak mizaçlı olması gerektiğinin de altını çiziyor.

Temur, bebekle köpeği aynı anda gezdirmek konusunda ise şöyle konuşuyor: "İkisini birlikte gezdirirken, köpekle ilgilenmekten bebeğe vakit ve enerji ayrılamıyorsa, o zaman burada bir yanlış var demektir. Ancak köpek huzurlu ve sakin bir köpekse, bebekle gerektiği gibi ilgilenebiliyorsanız, sorun olmaz. Ancak köpek sağa sola atlıyor ve siz bebeğinizi yanınızda sadece çanta olarak gezdiriyorsanız, bu durumda ister istemez bebeğinizi ihmal edersiniz."

ERKEN ALERJİLERE NEDEN OLABİLİR

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Akdeniz ise bebek ve hayvanların birlikte büyütülmeleri konusunda şunları söyledi: "Bebekle evde beslenen hayvanların uzak kalmaları gerekiyor. Yeni doğan bebeklerle hayvanların aynı ortamda çok yakın olmalarını istemiyoruz. Çünkü sonuçta ciddi problemler ve sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazı alerjiler erken dönemde çıkabiliyor."

BUGÜN NELER OLDU