"Bilinçsiz spor öldürür"

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kürşat Karacabey, egzersiz yaparken bundan maksimum düzeyde yarar sağlayabilmek için, uygun yaşta uygun sporu yapmak gerektiğini, aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilineceğini söyledi.

Kürşat Karacabey, düzenli egzersiz yapanların bağışıklık sisteminin güçlendiğini ve çeşitli hastalıklara karşı daha az risk taşıdıklarını, hastalıklardan kurtulma süreçlerinin kısalmasında sporun rolünün olduğunun, bilinen bir gerçek olduğunu belirtti.

Karacabey, sporun mutlaka bilinçli yapılmasını, egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken konuların olduğunu ifade ederek, ''Egzersiz yaparken maksimum yarar sağlayabilmek için uygun yaşta doğru sporu yapmak gerekiyor. Egzersizin yaparken vücudumuz mutlaka bu yüklenmelere hazır hale getirilmelidir. Aksi taktirde (spor yapalım) derken istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak olasıdır'' dedi.

Karacabey, bunun için de bir spor kültürünün oluşması gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Ülkemizde maalesef her şey göstermelik yapıldığı için bir spor kültürümüz oluşmamış, oluşturulmamış. Oysa ki gelişmişliğin en önde gelen kriterlerinden birisi sağlıklı yaşam standartlarına sahip olmak ve spor kültürüne sahip olmaktan geçmektedir. Çocuklarımızı spora yöneltmemiz için doğru zamanı beklememiz şart. Çocukları spora yönlendirmede en etkili yol oyunla öğretimdir.

Ülkemizdeki oyun formatına bakıldığında maalesef hemen tüm oyunların rekabete dayalı olduğu görülür. Çocuklarımıza, işbirliğine dayalı oyunlar seçmeli ve sosyal ortamlar sağlayarak spora yönlendirmeliyiz. Aksi takdirde çocuklarımızın gelişimi olumsuz etkilenecektir. Kemik gelişimi yeterince sağlanmadan halter, karate, boks gibi sporların yapılması, çocuklara faydadan çok zarar getirir. Küçük yaşta çocuklara temel sporlar yaptırılmalı. Atletizm, cimnastik gibi sporlar yapabilir. Yüzme ve basketbol en erken başlanabilecek spor türleridir.''

Karacabey, sporun özellikle 40 yaş üstünde bulunan kişiler tarafından doğru yapılmadığı takdirde, ölümle sonuçlanabilecek durumların ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Karacabey, spor yapmak isteyen 40 yaş üstü kişilerin mutlaka hekim kontrolünden geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN