İzmit'te orman yangını

İzmit'te merkeze bağlı Akpınar köyü yakınlarında ormanlık alanda yangın çıktı.

Akpınar köyü yakınlarında ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan, rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, yaklaşık 15 dönüm alanda etkili oluyor.

Yangına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ile söndürme helikopteri müdahale ediyor. Akpınar köyündeki evlere yaklaşık 200 metre uzaklıkta etkili olan yangın, rüzgarın ters yönde esmesine rağmen evlere doğru yavaş yavaş ilerliyor. Söndürme çalışmalarına köylüler de destek veriyor.

KAYMAKAM KAYA: YANGININ YERLEŞİM BİRİMLERİNE SIÇRAMA İHTİMALİ YOK

İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, merkeze bağlı Akpınar köyü yakınlarında öğle saatlerinde başlayan orman yangınının rüzgarın da etkisiyle Derince ilçesi yönüne doğru ilerlediğini bildirdi.

Kaymakam Kaya, Akpınar köyü yakınlarındaki yangına İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin yanı sıra 1 yangın söndürme helikopteri ve 3 uçakla müdahale edildiğini, iş makineleriyle yollar açılarak alevlerin önünün kesilmeye çalışıldığını belirtti.

Yangının yer yer kontrol altına alındığını ancak rüzgarın da etkisiyle alevlerin büyüdüğünü ifade eden Kaya, ''Yangın rüzgarın da etkisiyle Derince ilçesi yönüne doğru ilerliyor. Yanan alan 10 hektarı aştı. İnşallah kontrol altına alınacak'' dedi.

Akpınar köyü çevresindeki yangının söndürüldüğünü ifade eden Kaya, ''Yangının şu an için yerleşim birimlerine sıçrama ihtimali yok ancak rüzgarın yönü ve şiddetine göre her şey değişebilir'' diye konuştu.
Kaya, yangının ilerlediği Kuruçeşme Mahallesi Doktorlar Sitesi'ndeki evlerin tehdit altında olmadığını kaydetti.

Yangın yerine gelen AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ise söndürme çalışmaları için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile iki kez görüştüğünü, Mersin'den söndürme uçağı gönderildiğini bildirdi.

İZMİT KÖRFEZİ DUMAN ALTINDA KALDI

Bu arada, orman yangını, kuzeydoğudan 20-25 kilometre hızla esen rüzgarın da etkisiyle Derince ilçesinin Çınarlı ve Mersincik mahallelerinin üst kısımlarına doğru ilerliyor.

Mersincik Mahallesi'nde ormanlık alanda bulunan kulübelerde yaşayanlar, tedbir amacıyla kulübeleri boşalttı. Çok sayıda meraklı vatandaşın çevrede toplanması üzerine önlem alan polis ekipleri, yangın mahalline ilgililerin dışında giriş ve çıkışa izin vermiyor.

Kuruçeşme Mahallesi'nin üst kısmında ormanlık alandaki bir elektrik trafosunda alevlerin sıçraması sonucu yangın çıktı. Rüzgarın yönü nedeniyle İzmit Körfezi'ni yoğun duman tabakası kapladı.

BİZE ULAŞIN