503 hektarlık alan kül oldu

Çevre ve Orman Bakanlığı, 170 hektarı Kocaeli'nde olmak üzere 17 ilde çıkan orman yangınlarında toplam 503 hektar alanın zarar gördüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dün yurdun çeşitli yerlerinde 17 yangın meydana geldiği hatırlatılarak, bunlardan 7'sinin aynı anda çıktığına dikkat çekildi.

Karadan ve havadan müdahale edilen yangınların, gece saat 01.00 itibarıyla kontrol altına alındığı kaydedilen açıklamada, sadece Kocaeli'nde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına 200 memur, 50 mühendis, 250 orman işçisinin katıldığı, yangında 170 hektar alanın zarar gördüğü belirtildi.

Açıklamada, 17 ilde toplam 503 hektar orman alanının çıkan yangınlarda zarar gördüğü, yangınlara zamanında müdahale edildiği, yerleşim alanlarının zarar görmediği ve can kaybı yaşanmadığı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da, ''Akdeniz havzası orman yangınları açısından çok hassas bir dönemi yaşamaktadır. Türkiye özellikle orman yangınlarına erken müdahale konusunda geliştirdiği teknolojik alt yapı neticesinde müdahale süresini 1 saatten 15 dakikaya indirmiştir. Ormanlar sadece ülkenin değil bütün dünyanına akciğerleridir. Şu an kullandığımız Yangın Erken Uyarı ve Müdahale Sistemiyle, komşu ülkelerimiz dahil bütün ülkelere hizmet sunmaya hazırız'' dedi.

7 YERDE AYNI ANDA YANGIN ÇIKTI

Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi, dün Türkiye genelinde meydana gelen 17 orman yangınından 7'sinin aynı saatlerde çıkmış olması nedeniyle yangın mahallerine yeterli güç kaydırmada zaman açısından zorluklar yaşandığını bildirdi.

Harekat Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, 17 orman yangınından 14'ünün etkin ve hızlı müdahale ile kısa sürede söndürüldüğü belirtildi.

İzmit-Derince'de çıkan orman yangınına 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 2 helikopter, 45 arazöz, 10 dozer, 25 teknik eleman ve 200 yangın işçisi ile müdahale edildiği ifade edilen açıklamada, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine doğru ilerlemesi üzerine söndürme çalışmalarında önceliğin buralara kaydırıldığı, yangının saat 01.00'de kontrol altına alındığı kaydedildi. Açıklamada, bu yangında herhangi bir yerleşim yerinin zarar görmediği, can ve mal kaybının yaşanmadığı bildirildi.

Yalova-Armutlu'da çıkan ve 40 kilometre süratle esen rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan orman yangınına da 3 helikopter, 50 arazöz, 10 dozer ve 20 teknik eleman ile 250 yangın işçisinin müdahale ettiği belirtilen açıklamada, tedbir amaçlı 2 tatil sitesinin boşaltıldığı, ancak zamanında ve etkin müdahale ile yerleşim yerleri zarar görmeden saat 01.30'da yangının kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının sürdürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, Balıkesir-Dursunbey'de çıkan orman yangınına da 4 helikopter, 30 arazöz, 8 dozer ve 150 yangın işçisinin müdahale ettiği, yangının saat 19.30'da kontrol altına alındığı ifade edildi.

Açıklamada, yangın riskine karşı vatandaşların duyarlı ve dikkatli olmaları, gördükleri duman ve ateşi ücretsiz ''Alo 177'' hattına bildirmeleri istendi.

ARMUTLU'DAKİ ORMAN YANGINI TAMAMEN SÖNDÜRÜLDÜ

Yalova'nın Armutlu ilçesinde çıkan ve yaklaşık 200 hektarlık alanda etkili olan yangının tamamen söndürüldüğü bildirildi.

Yalova Valisi Mehmet Ersoy, Hayriye köyü yakınlarındaki, yaklaşık 200 hektarlık alanda etkili olan yangında, 150 hektarlık kızılçam ormanının tamamen kül olduğunu kaydetti.

Yangının, gece 01.00 sıralarında, bölgede etkili olan rüzgar nedeniyle güçlükle kontrol altına alındığını anımsatan Ersoy, yangının tamamen söndürüldüğünü ve bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Ersoy, şu bilgileri verdi:

''Yangını söndürmek için 3 helikopter, 17 arazöz, 11 dozer ve 30 tane de itfaiye aracı görev yaptı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile çevre ilçelerden gelen itfaiye ekipleri de yangına müdahale etti. Yangını, 10 saat kadar süren çalışma sonucu söndürdük. Yangında 150 hektar kızılçam orman alanı zarar gördü. Şu saatlerde de ekiplerimizin soğutma çalışmaları devam ediyor.''

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Plan Proje Şube Müdürü Zekai Dağlı da ekiplerin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü, soğutma çalışmalarının akşam saatlerine kadar devam etmesinin beklendiğini söyledi.
Yangının kızılçam ve makilik alanda etkili olduğunu anlatan Dağlı, ''Şu an, 18 arazöz, 1 su tankeri, 10 dozer ve 300 kişilik ekip dönüşümlü olarak çalışıyor'' dedi.

İZMİT'TEKİ ORMAN YANGINI TAMAMEN KONTROL ALTINA ALINDI


İzmit merkeze bağlı Akpınar köyü yakınlarında dün öğlen saatlerinde başlayarak rüzgarın da etkisiyle yayılan orman yangını tamamen kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürdürülüyor, küçük çaplı alevlenmelere ekipler müdahale ediyor.

İzmit'e bağlı Akpınar köyü yakınlarında dün öğlen saatlerince çıkan, rüzgarın da etkisiyle Göller, Kızılcıktarla, ardından da Çenedağı mevkileri ile Derince ilçesine bağlı Çınarlı ve Mersincik mahallelerinin üst kısımlarına sıçrayan orman yangınına, karadan ve havadan müdahale edildi.

Dün öğlen saatlerinde başlayan ve bugün devam eden çalışmalara, 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 2 helikopter, aralarında Ankara, İstanbul, Bolu, Sakarya'nın da bulunduğu çok sayıda ilden 45 yangın söndürme aracı, 10 dozer, 25 teknik eleman ve 200'ü aşkın yangın işçisi katıldı.

Alevlerin şiddetli rüzgar etkisiyle Akpınar köyü ve Kocatepe Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerine doğru ilerlemesi üzerine, çalışmalarda öncelik buralara verildi.

Dün havanın kararmasıyla havadan müdahale sonlandırıldı. Karadan yapılan söndürme çalışmalarında, yangın, gece yarısı itibariyle kontrol altına alındı. Sabah saatlerinden itibaren de 2 THK uçağı ve 1 helikopter söndürme ve soğutma çalışmalarına destek verdi. Bazı bölgelerde yangın tamamen söndürüldü, soğutma çalışmaları sürdürülüyor. Küçük çaplı alevlenmelere ise karadan orman işletme ve itfaiye ekipleri, havadan ise 2 uçak ve 1 söndürme helikopteri ile müdahale ediliyor.

Yangın nedeniyle sarıçam, karaçam, meşe ağaçlarının yoğunlukta olduğu orman alanı ile bir bölümü makilik olan 150-200 hektar alanın zarar gördüğü tahmin ediliyor.

Birbirine yakın 3 ayrı bölgede aynı anda çıktığı öne sürülen yangının nedenine ilişkin araştırma devam ediyor, kasıt ihtimali de değerlendiriliyor.

Can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığı yangınlarla ilgili gözaltına alınan bulunmuyor.

BÜYÜKORHAN'DAKİ ORMAN YANGININDA 30 HEKTAR ORMANLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Bursa'nın Büyükorhan ilçesiyle Balıkesir'in Dursunbey ilçesi sınırındaki Akçasaz köyü yakınlarında çıkan yangın tamamen söndürüldü.

Dursunbey Kaymakamı İbrahim Küçük, ağaçlandırma sahasında çıkan ve rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın yüzünden 30 hektar ormanlık alan ile tarım arazilerinin zarar gördüğünü bildirdi.

Küçük, 4 helikopter, 50 arazöz, çok sayıda dozer ve itfaiye araçlarıyla müdahale edilen yangının tamamen söndürüldüğünü belirterek, soğutma çalışmalarının da tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.

Bölgeden demir yolu hattının geçtiğine dikkati çeken Kaymakam Küçük, yangının, raylardan çıkan kıvılcımların ağaçlık alana sıçraması ya da trende içilen bir sigara izmaritinin atılmasından kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını kaydetti.

KOCAELİ'DE DÜN BAŞLAYAN ORMAN YANGINI 24 SAAT SONRA KONTROL ALTINA ALINDI

Kocaeli'de dün başlayan orman yangını, 24 saat sonra kontrol altına alındı. 1 helikopter ve ekipler halen soğutma çalışmalarına devam ediyor.

Akpınar Köyü'nde dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını, tamamen kontrol altına alındı. 150 hektar civarında ormanı kül eden yangın, yerleşim yerlerini de tehdit etmişti. Halen bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. Yanan bölgenin çevresinde arada çıkan küçük çaplı yangınlara da ekipler müdahale ediyor. Yerdeki ekiplerin gidemediği alanlara havadan helikopter müdahale ediyor.

Yangından dolayı gece evlerinden uzaklaşan vatandaşlar da sabah saatlerinde evlerine geri döndü. Yangının çıkış sebebi bilinmezken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

BİZE ULAŞIN