İftardan iki saat sonra kuyruk bitti

Eminönü'ndeki iftar çadırı, yoksulundan evine yetişemeyenlere kadar 4 bin 500 kişiyi ağırladı. Kuyruğun sonu ancak 2 saat sonra geldi. Sadece bir akşamki iftar için 450 kilo et kullanıldı

Ramazanın gelişiyle beraber yurdun dört bir yanındaki iftar çadırları binlerce insanı ağırlamaya da başladı. Fatih Belediyesi'nin Eminönü Meydanı'na kurduğu iftar çadırı da her akşam binlerce kişiye hizmet veriyor. Önceki akşam da iftar çadırından Yeni Cami'nin önüne kadar kuyruk oluştu. Yolu alışveriş için Eminönü'ne düşenlerden, iftarda orucunu açacak yiyeceği olmayanlara kadar, hemen her kesimden insanı aynı çatı altında toplayan iftar çadırında, Ramazan'ın ikinci günü yaklaşık 4 bin 500 kişi orucunu açtı.

MENDİLCİ ÇOCUKLAR
İftar mönüsünde domatesli çorba, sulu köfte, pilav ve tulumba tatlısı vardı. Sadece o gün, ana yemeği yapmak için 450 kilo et kullanılmıştı. Vatandaşlar iftar vaktine daha saatler varken, çadırın önünde sıraya girmeye başladı. İçeri girenlerse şanslıydı. Çadırda Kuran okunurken, sofranın başında oturup iftar saatinin gelmesini beklediler. Ancak dışarıda yüzlerce kişi kuyrukta bekliyordu. Belediye görevlileri hazırlanan yemekleri üç stanttan servis yaptığı halde kuyruğun sonu gelmek bilmedi. Orucunu açan vatandaşlar yemeklerini yedikten sonra yerlerini dışarıda bekleyen kalabalığa bıraktı. İftar saati saat 20.03 olmasına rağmen, dışarıdaki kuyruğun bitimi saat 22.00'yi buldu. Denizler Tanıtım Organizasyonu Uğraş Gıda şirketinin verdiği iftar yemeğini çadırda yiyen vatandaşlar arasında alışveriş için Eminönü'ne gelenlerden görevine iftar için ara veren belediye çalışanları ve güvenlik görevlilerine, fakir ve yardıma muhtaç insanlardan, sokakta mendil satan çocuklara kadar çok çeşitli insan manzaraları görmem mümkündü. İşsiz olduğunu söyleyen Cemal Duran, "İftara buraya geldim. Gidecek başka yerim yoktu. Burada her gün biriyle tanışıyorum. Zaten Ramazan'ın tadı da kalabalıkta çıkıyor" dedi. Feriköy'den Eminönü'ne iftarını açmak için gelen 71 yaşındaki Remziye Kaya da, "Burayı çok methettiler. Yemeklerin tadına bakmaya geldim" diye konuştu.

'EVE YETİŞEMEDİK'
Nihal Leventoğlu ve ailesi ise Eminönü'ne alışverişe geldiklerini ve eve iftara yetişemedikleri için buraya geldiklerini belirterek, "Allah bereket versin. Neyse ki kuyrukta da çok beklemedik" dedi. Eminönü'nde mendil satan Vedat Erdemir adlı çocuk da duygularını, "Ben de bugün oruç tuttum. Hem işe mola verdim, hem de iftarımı açtım. Yemekler de çok güzel" şeklinde dile getirdi. Üç çocuğuyla alışverişe çıkan Ayşe Gül adlı kadın ise, "Şanslıydık. Çadıra hemen girdik. İftarımızı yapıp Yenibosna'daki evimize gideceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN