Kış yağışları düşecek

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün iklim değişikliklerine yönelik yaptığı araştırmada, 2020'den sonra Türkiye'de ilkbahar ve sonbahar yağışlarında artış yaşanacağı, kış yağışlarında ise düşüş beklendiği bildirildi.

Genel Müdür Mehmet Çağlar, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Adana'da yaptığı açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü olarak 450 ölçüm istasyonu ve 3 bin 200 personelle hizmet verdiklerini bildirdi.

Teknolojinin tüm imkanlarını kullandıklarını, günlük, haftalık ve aylık ölçümlerinin yanı sıra iklimsel değişiklikleri de incelediklerini belirten Çağlar, Türkiye'nin 2020 ve 2030 yıllarında yaşayabileceği muhtemel değişiklikleri saptadıklarını söyledi.

Türkiye'nin Akdeniz iklim kuşağında yer aldığını anımsatan Çağlar, ''Türkiye'de 2020'den sonra sonbahar ve ilkbahar yağışlarında artışlar ve kış yağışlarında düşüşler bekliyoruz, bu iklimsel değişikliğin bir etkisi'' şeklinde konuştu.

Yaz sıcaklarında ise 1 dereceye kadar artışlar olabileceğini belirten Çağlar, ''Su kaynaklarının iyi korunması gerekiyor'' dedi.
BİZE ULAŞIN