Kurd Maverick herkesten önce dünyaya açıldı

Tunceli'den Almanya'ya göç eden bir ailenin oğlu olan Cihan Ötün, Kurd Maverick ismiyle uluslararası ün kazanan ilk Kürt dj oldu. Kurd'ün tek iddiası müzik.

Pazartesi 24.08.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 24.08.2009
ABONE OL
Roger Sanchez, David Morales, Laurent Wolf, Fedde Le Grand, Sebastian Ingrosso... Özellikle de gençler, bu isimleri dünya dans listelerinden tanır. Peki ya Kurd Maverick ismini duyan var mı? Türkiye'deki en ünlü dj'lere, en büyük dans partilerinin altına imza atan organizatörlere sordum. Yok, yok, yok. Türkiye'de onu tanıyan çıkmadı. Ama dünya Kurd Maverick'i, yani Cihan Ötün'ü tanıyor. Folklorik müziğin dışında, tamamen farklı bir müzik yapan Kürt dj Kurd Maverick, meğer çoktan dünyaya açılmış. Kurd Maverick'i sadece benim tanımadığımı sanıyordum. Türkiye'deki meslektaşlarının da onu tanımadığını anlayınca, Kürt asıllı bazı gazeteci arkadaşlarıma, son olarak ülkemizde Kürt kültürüne sahip çıkan bazı derneklere sordum. Cevaplar şöyleydi: "Şivan Perver derseniz, biliriz. Civan Haco derseniz öylesine... Aslika Kadir, ne ses vardır onda. Genç nesilden Rojin ve Nilüfer Akbal... Bir de Ajda Pekkan'la düet yapan Aynur Doğan var."

"ASLIMI İNKAR ETMİYORUM"
Sonuçta yaptığım anketten Kurd'ün Türkiye'de tanıyanı olmadığı ortaya çıktı. Bir "açılım" yapıp Kurd'ü, yani Cihan Ötün'ü herkese tanıtmak da bana düştü. Kurd Maverick isminin anlamını, Türkçe çevirisiyle "Başına buyruk Kürt"ü tanımaya çalışırken, Cihan bana yardım etti: "Ben sanatçı ismimden de anlaşılacağı gibi, özgürlüğüne çok değer veren ve aynı zamanda da aslını inkar etmeyen bir insanım sadece." House müzik prodüktörü ve dj olarak uluslararası alanda kitleye sahip 31 yaşındaki bu yakışıklı adam, 1971 yılında Tunceli'den Almanya'nın Solingen kentine göç eden bir ailenin tek oğlu. İki ablası var. Babası bir Türk firmasında işçi, annesiyse çalıştığı fabrikadan yeni emekli oldu. Onun hayatı da tipik bir Kürt çocuğununki gibi türkülerle geçti. Bağlamayı aldı eline, Kürtçe türküler söyledi. Yaşı ilerledikçe Avrupalılaşmaya başladı. Düğün dermeklerde yerel ezgilerle müziğe başlayan Cihan Ötün'ün en değerli enstrümanı artık gitardı. Kendi müzik grubuyla Avrupa'ya turneler düzenledi. Hem Kürtçe söyledi, hem Türkçe...

TÜRKÜLERDEN ELEKTRONİK MÜZİK

Düsseldorf'ta bir kulüpte dinlediği elektronik müzik, ona evrensel bir boyut kazandırdı. Dj'liğe merak saran Ötün, oryantalist ruhundaki ritim duygusunu, batılı melodi yeteneğiyle birleştirdi. Kurd Maverick ismiyle Almanya'daki eğlence kulüplerinde programlara başladı. İsmini, 2001'de Technotronic grubunun ünlü "Pump Up the Jam" şarkısını remixleyerek duyurdu. İkinci single'ı The Rub ile rüştünü ispat etti. Robbie Williams, Pet Shop Boys, Bob Sinclar, Basement Jaxx'ın şarkılarını remixleyen Kurd Maverick'in, 2006'da dj Eddie Thoneick ile birlikte yaptığı Love Sensation isimli şarkısı, Almanya Dans Listesi'nin ilk sırasına oturdu. Ünlü dj'ler Roger Sanchez ve Deep Dish'in desteğini de alan Kurd, şimdi Londra'dan Paris'e, Moskova'dan Sydney'e o kulüp senin, bu festival benim çalıyor.

Ülkemde saygı görmüyorum
GİZLEMEDİĞİ kimliği nedeniyle Türkiye'deki kulüplere çağırılmadığını iddia eden Kurd Maverick'in bu duruma karşı tepkisi adıyla örtüşür biçimde başına buyruk: " Benim şaşırdığım konu şu; Roger Sanchez, Axwell, Fedde Le Grand, Ingrosso benim gibi dünyaca ünlü djler ve aynı müzik seviyesini paylaşıyoruz. Dünya çapında birlikte yaptığımız sayısız programımız oluyor. Bu kişiler Türkiye'deki kulüp sahipleri tarafından sürekli çağırılıyor. Garip olan ne yazık ki dünya çapında gördüğüm saygıyı kendi ülkemde göremiyorum ve çağırılmıyorum. Bu da ülke olarak daha çok yol almamız gerektiğinin açık bir ispatı benim gözümde." Kürt açılımı veya demokratik açılım...Adı her neyse...Kimliğinin üzerinde "Kürt asıllı Türkiyeli Alman vatandaşı" yazan Kurd Maverick, bizden habersiz dünyaya açılmış bile...

DÜNYAYI GEZİYOR

Dünyanın dört bir yanını gezerek partilerde çalan Kurd Maverick, benimle temasa geçtiği gün yeni remixi Blue Monday'ı tanıtmak için Kolombiya'daydı. Kürt şarkıcılar Mikail Aslan ve Ahmet Aslan'dan ilham alan Kurd Maverick, elektronik müziğin öncülerinden Daft Punk ve Armand Van Helden'den de etkileniyor.

Türkiye'den davet almıyorum
DÜNYAYI bir ucundan diğerine gezen Kurd'ün yolu Türkiye'den hiç geçmedi: "Türkiye'de bir kulüp sahibi çağırırsa giderim elbette, herhangi bir önyargım yok. Benim işim insanları müzik aracılığıyla eğlendirmek. Ama adımın içinde Kürt kelimesinin bulunması, bazı insanların önyargılı olmasına ve bana siyasi bir kimlik yakıştırmasına neden oluyor anlaşılan. Oysa sanatçı ismimin Kurd Maverick olmasının herhangi bir siyasi nedeni yok." Müzisyen ağabeyi Şivan Perver gibi Kürt sorununa bir katkısı olacağı gibi bir iddiası olmayan Kurd'ün tek iddiası müziği: "Kürt kimliğimin ve Kürt müzik kültürünün bana ayrı bir zenginlik kattığını düşünüyorum. Ama etnik gruplara ayırmadan insanı insan olarak algılamak ve değer vermek gerektiği kanısındayım. Kimliği ne olursa olsun."