'Kendi dilini oluşturdu'

Cihan Ünal - Oyuncu: Çok değerli bir insandı ve benim için çok ayrı bir yeri vardı. Benim şöhrete ulaştığım 4. Murat dizisini beraber çektik. O yüzden sevgi ve saygıyla anıyorum hep onu. Zarif, yumuşak bir insandı. Hani bazen yönetmenler sinirlenir ya, onun sinirlenişinde bile yumuşak bir taraf vardı. Mesut
Uçakan - Yönetmen:
Yücel ağabey, Türk sinemasında gerçek manâda bir halk hareketi gerçekleştirmiş bir sinema adamıdır. Yücel ağabey 1970'li yıllarda, "Birleşen Yollar" filmini çekerek dinine sahip çıktı, onu anlattı ve bu da halktan büyük ilgi gördü. Yücel ağabey bunu 'Milli Sinema hareketi' olarak şekillendirdi. Çok rahatlıkla denebilir ki, bugün AK Parti'nin geldiği ve durduğu yerde, her ne kadar siyasilerimiz bunu göremeseler bile, Yücel ağabeyin ve bizim yaptığımız filmlerin payı çok büyük olmuştur.
İsmail Güneş - Yönetmen: Yücel Bey, 40 yıl önce başlattığı akımla bugüne kadar sağlam bir şekilde geldi. Kendi dilini ve seyircisini oluşturdu. Yaptığı filmlerin yüzde 90'ı büyük ticari başarı kazandı. İnsanın kendisini nasıl tarif ettiği daha önemlidir, kendisini 'milli sinemacı' olarak tarif etmiştir.
Ahmet Özhan - Sanatçı: Emperyalist kültürün psikolojik savaşına karşı duran bir kişilikti. Yaptığını ucuz ve nostaljik bir şey olarak değil, son derece estetik bir üslupla yapardı. Yücel abi ailesine düşkün, mütevazi ve yumuşak biriydi.

BİZE ULAŞIN