Turizm cennetinde 5 yıldızlı iftar çadırı

Antalya'nın gözde otel ve restoranları, basketbol okulu olarak kullanılan dev çadırda sırayla iftar veriyor. Dün 750 kişilik çadır tıka-basa dolarken, bin 250 kişi çadır çevresinde iftarını açtı

Antalya'da 5 yıldızlı oteller ve gözde restoranlar, belediye çadırında sırayla iftar veriyor. Bazı vatandaşlar, "Dışarıda annem bekliyor" gibi bahanelerle fazla yemek almak istiyor. Işıklar Caddesi'nde bulunan ve Basketbol Okulu olarak kullanılan dev çadırı, iftar çadırına dönüştüren Antalya Büyükşehir Belediyesi, dün de iki bin kişiye iftar verdi. Yaklaşık 750 kişi çadırda, içeri sığmayan bin 250 vatandaş ise çadırın çevresinde iftarını açtı. Sıcaklığın 35 dereceyi geçtiği günün sonrasında, oruç tutan Antalyalılar, ezan sesiyle birlikte su şişesine sarıldı. Mönüde ise, mercimek çorbası, fırında tavuk, pirinç pilavı, tahin helvası yer aldı.

ENGELLİLERE ÖZEL ALAN
Çadırın önünde iftar vaktinden saatler önce beklemeye başlayanlar, içeri ilk girenler oldu. Ayrıca yemek dağıtımında engelli vatandaşlara da öncelik tanındı. Engelliler, kuyruğa sokulmadı ve farklı bir girişten çadıra alındı. Saat 19.00'da başlayan yemek dağıtımı, iftar vaktinden 5 dakika sonraya kadar sürdü. Yemek dağıtımı için oluşturulan iki masada 1 saatte 2 bin kişiye yemek dağıtılmış oldu. İlk gün 750 kişilik gelen ve yetmeyen yemek problemi de ikinci gün çözüldü.

FAZLASINI İSTEYEN DE VAR
İftar yemeği dağıtımında yaşanan en büyük sorun ise bazı vatandaşların haklarından fazla yemek talep etmesi oldu. "Dışarıda annem var" "Babam parkta bekliyor" gibi bahaneler öne sürerek iki hatta, üç kap yemek almaya çalışan vatandaşlar, zaman zaman dağıtımının aksamasına neden oldu. Vatandaşlar, mönüyü beğenirken, kimisi çorbaların az olmasından yakındı. Pilav, tavuk ve tahin helvası, pakette verilirken, çorba ise sıcak olduğu için anında servis yapıldı. Bir günlük iftar yemeğinin maliyetinin ise 5 bin TL'yi bulduğu öğrenildi.

Ünlü firmalar sıra bekliyor
Antalya'da, Titanic Otel, De-Ha Turizm, Coca Cola, Ülker Golf, Kayı Turizm gibi firmaların iftar çadırında yemek dağıtacağı bildirildi. Ramazan ayının ilk gününde, Titanic Otel'in mutfağından çıkan yemekler vatandaşlara dağıtıldı. İkinci günde ise vatandaşlar Tuğra Restoran'da hazırlanan yemeklerle orucunu açtı.

Kimi çorba kimi dua istedi
Ahmet Eryılmaz (53): İşçi emeklisiyim. Yalnız yaşıyorum. Ramazan boyunca iftarımı burada yapacağım. Belediyenin ramazanda böyle bir organizasyon yapması çok güzel.
Hayrettin Gençtürk (26): İlk kez böyle bir çadırda yemek yiyorum. Arkadaşlarımla birlikte geldim. Ramazanı daha iyi anladım. Yüzlerce insanla oruç açmak güzel bir duygu.
Aynur Karasu (36): İki çocuğumla birlikte geldim. Çadır dolduğu için içerde yer bulamadım. İftar çadırının dışındaki parkta çocuklarımla birlikte orucumu açtım.
Ahmet Yılmaz (68): Yemekler güzel. Ama dişlerim olmadığı için çiğneyemiyorum. Biraz daha fazla çorba olsa daha iyi olur. Ayrıca iftar öncesi dua ettirilse, daha anlamlı olur. İftar duası orucun bir parçasıdır ama burada iftar duası olmadı.
Emine İzgi (47): Üç çocuğumla iftar çadırına erken geldim. Dün de erken gelmiştim. Geç kalınca hem yemek kalmama riski oluyor. Hem de çadırda sandalye kalmıyor.
Mehmet Candemir (41): Yemekler çok lezzetli. Bir çok restorandan daha kaliteli yemek yiyebiliyoruz.

BİZE ULAŞIN