Et yiyen dev çekirge!

Van'da bir köylü tarafından bulunan ve boyu 20 santimetre olan dev çekirge büyüklüğüyle görenleri şaşkına çevirdi. 'Saga' türü çekirgenin etçil olduğu belirtildi.

Ağartı köyünde oturan Ethem Günini isimli vatandaş, tarlasındaki otları toplarken normalinden çok büyük bir çekirgeye rastladı.

Otlar arasında hareket ederken fark ettiği, antenleri ve bacaklarıyla birlikte boyu yaklaşık 20 santimetreyi bulan dev çekirge karşısında önce şaşkınlığını gizleyemeyen Ethem Günini, korkuyla aldığı çekirgeyi cam kavanoz içine koyup 2 gün boyunca uğraştıktan sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ne götürerek Biyoloji Bölümü Zooloji ABD Öğretim Üyesi Dr. Lokman Kayıcı'ya teslim etti.

Çekirgeyi inceleyen Dr. Kayıcı, çekirgenin 'Saga' türü olduğunu ve bölgede nadir olarak görüldüğünü söyledi. Etcil olan çekirgenin dişi olduğunu ve litaretürde hala erkeğine rastlanmadığını anlatan Dr. Kayıcı, 'Saga' türü çekirgenin böcek, meyve kurdu, sinek ve diğer çekirgelerle beslendiği için faydalı bir tür olduğunu da ifade etti.

Dr. Kayıcı, "Bu çekirge daha çok Ege Bölgesi ile Antalya yöresinde bulunmaktadır. Kanadı olmadığı için göç etmesi çok zordur. Bu bölgede de nadiren Çatak ilçesi yöresinde görülüyor" dedi.
BİZE ULAŞIN