Kaçak otolar için kontak çevirme izni

Mahkeme, kaçakçılık davası kapsamında lüks otomobillerine tedbir konulan 150 kişinin araçlarındaki tedbiri kaldırdı. Cem Yılmaz ve Hüsnü Şenlendirici gibi isimler otomobillerine kavuştu

F&B Otomotiv'in 4 yöneticisinin, yurtdışındaki paravan şirketlerle lüks araç kaçakçılığı yaparak devleti 2.5 milyon lira zarara uğrattıkları iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında önemli bir ara karar çıktı. Mahkeme, dava aşamasında yürürlüğe giren ve kaçakçılığa konu araçların, herhangi bir teminat alınmaksızın sahiplerine iadesini öngören yasayı gerekçe gösterip Cem Yılmaz, Hüsnü Şenlendirici, Ömer Sabancı gibi ünlülerin de aralarında bulunduğu 150 kişinin kaçak otomobilindeki tedbiri kaldırdı. Araçların, sahiplerine teminatsız iadesi kararlaştırıldı.

SAHTE BELGE DÜZENLEDİLER

Fenerbahçe Kulübü'nün eski yöneticisi Şahin Zeynep Sabancı'ya ait F&B otomotiv firması, iddiaya göre 2002'den itibaren merkezi Amerika'da olan United Auto ve Passion İnc adlı paravan şirketlerden lüks araç satın alarak Türkiye'ye ihraç etti. F&B Otomotiv, Türkiye gümrüğüne sunduğu faturalarda araçların her birini gerçek değerinin altında gösterdi.

VURGUNUN BOYUTU

Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nun, bankalar nezdinde yaptığı araştırmayla ortaya çıkarılan kaçakçılıkla ilgili F&B otomotivin genel müdürü Gürbüz Aydemir, finansman müdürü Mehmet Basmacı, Murat Akbaba ve örgütün yurtdışı ayağını oluşturan Tamer Ergüven hakkında "sürekli, düzenli ve organize bir şekilde kaçakçılık" suçundan, 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İlk duruşmada mahkeme heyeti, çetenin Türkiye'ye soktuğu lüks araçlardan satın alan, aralarında Hüsnü Şenlendirici, Cem Yılmaz, Şahin Zeynep Sabancı, Güler Sabancı, Aylin Sinem Tahincioğlu gibi ünlülerin de bulunduğu 150 kişiyi ilgilendiren bir ara karar verdi. Dava sürerken, TCK'nın 55'inci maddesine eklenen fıkrayı dikkate alan mahkeme heyeti, mağdurlara kaçak oldukları gerekçesiyle mahkeme kararıyla el konulan araçlarını teminatsız alabilme yolunu açtı. Bir kısmı Erenköy gümrüğünde tutulan, bir kısı ise satın alanların garajlarında bekletilen araçların üzerindeki tedbir kaldırıldı.

HAZİNE ZARARA UĞRATILDI
İddianamede; gümrüğe verilen eksik beyanlar yüzünden devletin alması gereken vergilerin çete üyelerine kaldığı, Hazine'nin 2 milyon 550 bin lira zarara uğratıldığı öne sürülüyor. Çetenin yurtdışı ayağı olduğu belirtilen Tamer Ergüven'in, savcılığa verdiği ifadesinde, "60 bin dolarlık bir araç için 40 bin dolar kıymetinde fatura kesilmişse, kalan 20 bin doları elden ya da banka kanalıyla alıyorduk. Verilen talimatla aracın gerçek değerini birkaç parçaya bölen birden çok fatura tanzim ederek bunlardan sadece birini Türk gümrüklerine beyan ediyorduk" dediği kaydediliyor.

ABD'Yİ DE DOLANDIRMIŞLAR

Amerikan Gümrük İdaresi'nin mahkemeye verdiği yazıda da, Tamer Ergüven'in söz konusu otomobil ihracat beyannamelerinde kıymeti yanlış gösterdiği gerekçesiyle 50 bin dolar para cezasına çarptırıldığı belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN