Kültür köşe taşları artık tek haritada

Yerli ve Yabancı turistler için hazırlanan "İstanbul Kültür Haritası" kentin önemli tarihi ve turistik yerleri hakkında detaylı bilgiler içeriyor

İstanbul'un en kapsamlı ve kullanışlı "Kültür Haritası" hazırlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm Müdürlüğü'nce Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan harita ücretsiz olarak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunuldu. Tarihi Yarımada, Eyüp, Üsküdar ve Beşiktaş'ın önemli tarihi ve turistik yerlerinin işlendiği haritada; tarihi camiler, türbeler, kiliseler, sinagoglar, müzeler, kültür merkezleri ve tarihi meydanların yanı sıra, resmi binalar, ünlü caddelersokaklar, tiyatro, kütüphane, hastane, spor salonu, koru-park gibi çok aranan mekanlar ile Büyükşehir Belediyesi'nin işlettiği köşkler ve sosyal tesisler de bulunuyor. Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'ne ait eserlerin farklı tonlarda gösterildiği "İstanbul Kültür Haritası" nın arkasında; Tarih Öncesi Dönem, Doğu Roma ve Bizans Dönemi, Klasik Osmanlı Dönemi ile Batılılaşma ve Cumhuriyet Dönemi eserleri fotoğrafları eşliğinde detaylı olarak anlatılıyor.

ULAŞIM BİLGİLERİ DE YER ALIYOR

Haritanın ön önemli özelliklerinden biri de şehir içi ve şehirdışı ulaşım imkanları ile tarihi mekanlara ulaşan kara, hava, deniz ve raylı sistem güzergahlarının detaylı olarak belirtilmesi. Renkli kuşe kağıda 64x90 santimetre ebatında renkli olarak basılan harita, rahat okunabilirliği, şık tasarımı ve katlanabilir olma özellikleriyle oldukça kullanışlı. Kongre ve organizasyonlarda özellikle talep edilen harita; Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar, Kadıköy meydanları ile Cevahir Alışveriş Merkezi'nden ücretsiz temin edilebiliyor. Şimdiden İstanbullulardan ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gören harita, kendi alanında en geniş kapsamlı ilk eser olma özelliğine sahip.

BİZE ULAŞIN