Bozüyük'te tren kazası: 5 ölü

Eskişehir-İstanbul seferini yapan trenin Bilecik çıkışında raylardan çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e yaralı sayısı ise 21'e yükseldi.


FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Saat 17.30 sıralarında Eskişehir-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi'nin lokomotifinin üzerine Bilecik-Bozüyük arası duble yol çalışmalarının yapıldığı mevkide yol çalışmalarına katılan iş makinesinin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e yaralananların sayısı 21'e yükseldi. Bu arada, yaralılardan üçünün TCDD personeli olduğu öğrenildi.

250 yolcu 10 görevlinin bulunduğu ve toplam 5 vagon ile lokomotiften oluşan Cumhuriyet Ekspresi'ndeki hafif yaralılar Bozüyük ve Bilecik, ağır yaralılar ise Eskişehir Devlet Hastanelerinde tedavi altına alındı.

Eskişehir ve Bilecik'ten çok sayıda arama kurtarma ekibinin ambulansın sevk edildiği olay yerine gazeteciler yaklaştırılmıyor. Bozüyük Belediyesi'nin yaralılara yemek dağıttığı olay yerine AKUT ekipleri de geldi. Olay yerinde yaralı yolcu kalmadı. Yol sabaha kadar kapalı kalacak.

TREN İŞ MAKİNESİYLE ÇARPIŞTI

Eskişehir - İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi, Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Karaköy civarında seyrederken, yol yapımında çalışan paletli kepçe trenini üzerine düştü. Yaklaşık 10 metre yükseklikten düşen kepçe, lokomotifin arka kısmındaki ilk vagonu ezdi. Vagonun ön kısmı hurdaya dönerken, çok sayıda kişi sıkıştı.

Trenle çarpışan kepçenin, yapımı devam eden Bozüyük - Mekece otoyolunda çalıştığı, çalışma sırasında kontrolünü kaybederek tren raylarına doğru indiği ve tam bu sırada Cumhuriyet ekspresi ile çarpıştığı belirtildi. Trenin lokomotif kısmı yoldan çıkarak köprü ayagına doğru devrilirken, lokomotifin arka kısmındaki ilk vagon kepçeye çarptı. Bu sırada fren yapan lokomotifle vagon birbirine girdi.

Sıkışan ölü ve yaralılar Sivil Savunma, AKUT Ekipleri ve vatandaşların yardımı ile çıkarıldı. Kazanın meydana geldiği yerin yoldan 15 metre aşağıda olması nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle yürütülürken, vagonun pencerelerine tahta merdivenler dayanarak yaralılar bulundukları yerden çıkarıldılar.

Jandarma ekipleri, olay yerinde geniş güvenlik önlemi alırken, gazetecileri olay yerine yaklaştırmadı. Kurtarma çalışmalarının uzun sürmesi nedeniyle ölü ve yaralı sayısı uzun süre kesinleştirilemedi. Olaya ilk olarak çevredeki vatandaşlar ve 112 Acil servisi elemanları müdahale etti ve kurtarma çalışmasını yaptılar. Son olarak yapılan açıklamada ise 5 kişinin öldüğü 21 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Yaralılar Bilecik ve Eskişehir'deki hastanelere sevk edilirken, yaklaşık 20 ambulans olay yerinde hazır bulundu. Kurtarma çalışmalarının uzaması, kazanın meydana geldiği yerin uçurum olması nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle yürütülürken, ölü ve yaralı sayısı saatlerce tespit edilemedi. Tren yolcuları, Bilecik ve Bozüyük'ten getirilen otobüslerle İstanbul'a gönderildi.

Olay yerine gelen Bilecik Valisi Musa Çolak ve Emniyet Müdürü Şuayip Doğanç çalışmaları yerinde izledi. Vali Çolak, yaptığı açıklamada; ''Kurtarma çalışmaları tamamlandı ancak her ihtimale karşı vagon düzeltilecek ve tekrar bakılacak. Yaralılardan durumu ağır olanlar var. İş makineleri bölgeye sevk halinde. Sivil savunma uzmanları, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri bölgedeki çalışmalarına aralıksız devam ediyor''

Ölü ve yaralılar trenden tamen çıkarılırken, kaza yapan vagonların ve iş makinesinin rayların üzerinden kaldırılmasına çalışılıyor.

TREN KAZASI YARALILARI KAZA ANINI ANLATTI

Bilecik'in Bozüyük İlçesi Karaköy mevkiinde meydana gelen kazada yaralananların bir bölümü Bozüyük Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Eskişehir-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi'nin, Bilecik'in Bozüyük ilçesi Karaköy mevkiinde bir iş makinasına çarpması sonucu meydana gelen kazada ölü sayısı 5'e yükseldi. Kazada 21 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Yaralılardan İsmet Ulusoy (41), İstanbul'a gittiklerini, trenin ilk kompartımanında bulunduğunu anlatarak, trenin birden fren yaptığını, ardından hızla bir şeye çarptığı kaydetti. Kaza üzerine çığlıklar atıldığını söyleyen Ulusoy, trenden güçlükle çıktığında iş makinesine çarptıklarını gördüğünü belirtti.

Bir diğer yaralı Ersoy Demir de (33) kendine geldikten sonra ne olup bittiğini anlayabildiğini kaydetti.

Bozüyük tren istasyonundan çıktıktan 15 dakika sonra bir iş makinesine çarptıklarını dile getiren Demir, yaşlı bir bayan ile bir erkeğin öldüğünü anlattı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN TREN KAZASINDAN 5 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ AÇIKLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilecik Bozhüyük'te 17:30'ta meydana gelen tren kazasında 5 kişinin hayatının kaybettiğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Ankara İl Teşkilatı'nın Rixos Otel'deki iftarında yaptığı konuşmada, kazada 5 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM: "İHMAL SONUCU BU ÜZÜCÜ KAZAYI YAŞADIK"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bozöyük'teki tren kazasında, 5 yolcunun lokomotifle vagon arasında sıkışarak öldüğünü bildirdi.

Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığına bağlı genel müdürlükler, ilgili ve ilişkili kuruluşların yöneticileri ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in katılımıyla Ankara Demirspor Tesisleri'nde düzenlenen iftara katıldı.

Gazetecilerin kazaya ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Ankara'dan İstanbul'a hareket eden Cumhuriyet Eskpresi'nin, Bozöyük civarında Ayvalı-Karaköy istikametinde seyrederken önüne çıkan bir iş makinası ile çarpışmasıyla kazanın olduğunu belirtti.

Kazada 5 yolcunun lokomotifle vagon arasında sıkışarak hayatını kaybettiğini bildiren Yıldırım, yaralıların Bilecik, Eskişehir ve Bozöyük'teki çeşitli hastanelerde tedaviye alındığını bildirdi.

Yıldırım, ''Yaralıların çoğu hafif yaralı, aralarında ağır yaralı olanlar da var, ama tedavileri devam ediyor. Ölenlere rahmet yaralı yolculara şifa diliyorum'' dedi.

Trende bulunan ve kazadan yara almadan kurtulan yolcuların otobüslerle İstanbul'a gönderildiğini kaydeden Yıldırım, kaza bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Bakan Yıldırım, bir gazetecinin, hemzemin geçitlerde ne gibi önlemler alındığını sorması üzerine, TCDD Genel Müdürlüğünün, geçen yıl hemzemin geçitlerin bulunduğu kontrolsüz noktalara yönelik çalışma başlattığını, bu kapsamda bugüne kadar 461 geçidin sinyalli ve kontrollü hale getirildiğini, 3 binden fazla noktanın da bu şekilde düzenleneceğini söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu:

''Bu kazada da görüyoruz ki yine, bir ihmal, bir dalgınlık, bir kusur sonucu bu üzücü kazayı yaşadık. Hele hele geçiş olmayan bir alana iş makinasının demir yolu güzergahından geçmeye çalışması bu kazanın ana nedeni olmuştur. Buna benzer tabii ki Türkiye'deki demir yolları ağlarımızda, hemzemin geçit veya geçit olmayan bölgelerden de zaman zaman maalesef geçişler oluyor. Bu da kazalara sebebiyet vermektedir. Kazaya neden olan iş makinası, doğrudan demir yolunun üzerine geçiyor, öte yandan da tren geliyor ve çarpışma yaşanıyor.''

Öte yandan Türk Kızılayı, kazanın meydana geldiği bölgeye ekip gönderdi. Kan ihtiyacı olabileceği ihtimaline karşı da Eskişehir Kan Merkezi hazır duruma getirildi.

Türk Kızılayı'nın ek bir ihtiyacın ortaya çıkması halinde gerekli personel ve insani yardım malzemesinin bölgeye ulaştırılabilmesi için de tüm hazırlıklarını tamamladığı bildirildi.

VALİ ÇOLAK: ''ZAMANINDA BİR MÜDAHALE YAPILDI"

Bilecik Valisi Musa Çolak, tren kazasına zamanında müdahale yapıldığını, herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını söyledi.

Bozüyük Devlet Hastanesine gelerek yaralıları ziyaret eden Vali Çolak, yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Ekspresi'nin Bilecik-Bozüyük arasındaki Ayvalı mevkinde hemzemin geçidi olmayan bir demir yolu güzergahında paletli bir iş makinesine çarpması sonucu kazanın meydana geldiğini belirterek, son bilgilere göre 5 kişinin öldüğünü, 21 kişinin yaralandığını kaydetti.

Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu ifade eden Çolak, şöyle konuştu:

''Hastaların bakımları sağlık görevlileri tarafından titizlikle yapılmakta. Trende bulunan vatandaşlar otobüslerle gidecekleri yerlere gönderildi. Zamanında bir müdahale yapıldı. Gecikme söz konusu değildir. Şu andan itibaren trende yaralı bulunmuyor. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Cumhuriyet savcısı olay yerinde incelemelerde bulunuyor.''

Vali Çolak, iş makinesi operatörü Mehmet Sait Yılmaz'ın ilk tedavisinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildiğini belirterek, Yılmaz'ın hayati tehlikesinin bulunduğunu bildirdi.

ESKİŞEHİR-İSTANBUL ARASINDA BU GECE YAPILACAK TREN SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki kaza nedeniyle Eskişehir-İstanbul arasında bu gece yapılacak karşılıklı tren seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

AA muhabirinin TCDD yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kazanın meydana geldiği Ayvalı mevkinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Eskişehir ve Bilecik'ten olay yerine giden yol bakım ekipleri ağır hasar gören lokomotif ve ilk vagon haricindeki vagonları çekici yardımıyla Bilecik'e götürdü.

Lokomotif ve birinci vagonu kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Yetkililer enkazın kaldırılmasının ardından yeni ray döşemesi yapılacağını belirterek, çalışmaların sabaha kadar süreceğini ifade etti.

Eskişehir-İstanbul, İstanbul-Eskişehir arasında bu geceki Anadolu, Ankara (yataklı) ve Fatih Ekspresi seferleri iptal oldu.

Öte yandan Ankara'dan yola çıkan tren Eskişehir'de, Sakarya'dan yola çıkan tren de Bilecik'te durduruldu.
Yolcular otobüslere aktarıldı.

BİZE ULAŞIN