180 hektarlık alan zarar gördü

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Kazdağları'nda başlayan orman yangını kontrol altına alındı.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, dün saat 22.30 sıralarında Pınarbaşı köyü ile Beyoba köyü arasında çıkan orman yangınıyla mücadele çalışmalarında, 15 dozer, 60 arazöz, 50 teknik eleman ve 500 işçinin yanı sıra, gün doğumu ile birlikte 8 helikopter ve 3 amfibik uçağın kullanıldığı hatırlatıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Açıklamada, ''Saat 14.30 itibarıyla yangın kontrol altına alınmış ve soğutma çalışmalarına devam edilmektedir'' bilgisine yer verildi.

BALIKESİR VALİSİ ARSLAN: YANGIN SONUCU 180 HEKTAR ORMANLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Kazdağları'nda aynı gece iki yerde çıkan yangında, toplam 180 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü bildirdi.

Vali Arslan, Kazdağları'nın Ortaoba ve Mehmetalan köylerinde çıkan yangının ardından Pınarbaşı köyü yakınlarında çıkan yangının da kontrol altına alınarak söndürüldüğünü, bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Milli Park alanında çıkan yangının sonuçlarının üzücü olduğunu ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

''Kaz Dağları'nda aynı gece iki yerde çıkan yangın sonucu, 180 hektar ormanlık alan zarar gördü. Bölgemizde bu sezon yaşanan en büyük orman yangınıydı. İnşallah bir daha yaşamayız. Yangının kontrol altına alınarak söndürülmesi noktasında fedakarca görev yapan arkadaşlarıma teşekkür ederim.''
Arslan, yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: YANGININ 3 TARAFI SAAT 12.00 İTİBARİYLE KONTROL ALTINA ALINDI


Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Ortaoba ile Mehmetalan köyleri arasında çıkan orman yangınının 3 tarafının saat 12.00 itibariyle kontrol altına alındığı, batı yönünde mücadele çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdürüldüğü bildirilmişti.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, dün, saat 19.15 sıralarında Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü Edremit Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içinde Mehmetalan Köyü ile Ortaoba Köyü arasında orman yangını çıktığı açıklanmıştı.

Havanın kararması nedeniyle havadan müdahale edilemeyen yangına 30 arazöz, 6 dozerle müdahale edildiği ifade edilen açıklamada, saat 24.00 sıralarında yangının yaklaşık 40 hektarlık bir alanda kontrol altına alındığı belirtilmişti.

Açıklamada, saat 22.30 sıralarında yangınla mücadele çalışmaları devam ederken, bu bölgeye 3 kilometre mesafede Edremit ilçesinin Pınarbaşı Köyü ile Beyoba Köyü arasında ikinci bir yangın çıktığı kaydedilmişti.

Bu alanın milli park sahası olması nedeniyle, yeterli yol bulunmadığına işaret edilen açıklamada, müdahale için ulaşım zorluğu çekilmesi ve hava durumunun olumsuz seyretmesi, özellikle rüzgarın şiddetli olması nedeniyle yangının genişlediği vurgulanmıştı.

Açıklamada, 15 dozer, 60 arazöz, 50 teknik eleman ve 500 işçinin yanı sıra, gün doğumu ile birlikte 8 helikopter ve 3 amfibik uçağın da yangınla mücadele çalışmalarına katıldığı bildirilerek, ''Yangının 3 tarafı saat 12.00 itibariyle kontrol altına alınmış olup, batı yönünde mücadele çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülmektedir'' ifadelerine yer verilmişti.

BİR KÖY BOŞALTILDI

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Kazdağları'nda dün gece başlayan orman yangını, Milli park yakınındaki yerleşim yerlerini tehdit etmişti. Yangın nedeniyle bir köy tedbir amaçlı boşaltılmıştı.

Öte yandan, Pınarbaşı mevkiinde çıkan yangının Beyoba köyüne kadar yaklaşması sebebiyle, köy halkı cami imamının yaptığı anonsla evlerinden alınıp, ikinci talimata kadar köy çıkışında otobüslerde bekletilmeye başlanmıştı. Yangın korkusuyla evlerini terk eden köylüler, hayvanlarını da ağıllardan uzak yerlere götürmeye çalıştı. Bazı köylüler ise ellerindeki hortumlarla evlerini ve çevresini sulamıştı.

BİZE ULAŞIN