Ehliyetsiz şoföre 'kusursuz' kararı

Ehliyetsiz sürücü, kamyonla yayayı ezdi. 2 yıl bir ay hapis aldı. Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı ise itiraz etti: Bilirkişi kusursuz diyor, beraat etmeli

Bursa Soğanlı Mahallesi'nde, 2 yıl önce yaşanan olayda; karşıya geçmek isteyen Aziz Balta (34), ehliyetsiz şoför Mümtaz Özkaya'nın (46) kullandığı kamyonunun altında kalarak can verdi. Bursa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlayan Özkaya, "Sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, geçiş hakkı olan araçlara öncelik vermek zorundadır" kuralına uymadığı gerekçesiyle hafif kusurlu gösterildi. Ancak sürücünün ehliyetsiz olduğunun belirtilmediği bu rapora Balta Ailesi itiraz etti. Dosya, ikinci bir rapor için İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'ne gönderildi.

'FREN YAPMIŞ, KUSUR YAYADA...'
Ancak Trafik İhtisas Dairesi'nce hazırlanan rapor aileyi şoke etti. Raporda, kaza yerinde 6.6 metre fren izi belirlendiği, sürücünün yeşil ışıkta kavşağa girdiği, yayayı fark ettiğinde de fren yaptığı, tüm kusurun ölen yayada olduğu belirtiliyordu. Bu rapora rağmen mahkeme, ehliyetsiz olmasını dikkate alarak Mümtaz Özkaya'ya 2 yıl 1 ay hapis verdi. Hâkim de gerekçeli kararında şu değerlendirmelerde bulundu: "Tıp diploması olmayan bir kişinin kendisini doktor yerine koyarak, birinin ölümüne yol açması halinde, 'Doktor da olsa bu hatayı yapardı' mantığı ile o kişinin kusursuz olduğunu düşünmek mümkün değildir. Ağır tonajlı bir aracı teknik bilgi ve yeteneğe sahip olmadan kullanarak kazaya sebebiyet veren sanık da kusurludur.'' Bunun üzerine sanık avukatı kararı Yargıtay'a götürdü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da, dosyayı inceledikten sonra Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderdiği tebliğnamede şu ifadelere yer verdi: "Sanığın sürücü belgesinin bulunmayışı ya da mesleğinin şoförlük olmayışı, olayın meydana gelmesinde etken değildir. Sanık, ikinci bilirkişi raporunda belirtildiği gibi kusursuzdur. Beraati yönünde karar verilmesi talep edilir." Son kararı ise, Yargıtay 9. Ceza Dairesi verecek.

BİZE ULAŞIN