Kaçakçıların son gözdesi 3G'li telefonlar

Görüntülü konuşma ve hızlı internet seçenekleri nedeniyle 3G uyumlu cep telefonları, kullanıcılardan önce kaçakçıların dikkatini çekti. Lüks telefonlara rağbetin artması nedeniyle fırsat yakalayan kaçakçılar, İstanbul'a getirdikleri 3G uyumlu telefonları satamadan yakalandı. Kaçak saatler ve elektronik eşyalarla birlikte değeri 2 bin 500 dolara kadar çıkan cep telefonlarının bulunduğu belirtildi. Tüy dökücü krem satan firmalara yönelik operasyonda ise, 7 firma hakkında işlem yapıldığı ve binlerce ürüne el konulduğu ifade edildi.

Cep telefonu pazarındaki gelişmelerin 3G teknolojisinin kullanılmaya başlamasıyla yön değiştirmesi kaçakçılara fırsat doğurdu.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yaklaşık bir yıl önce yaptığı operasyonda Mardin'de izine rastlanan Y.A isimli bir kişinin İstanbul'a kaçak elektronik eşya getireceği öğrenildi. Türkiye'de 30 Temmuz tarihinden itibaren kullanılmaya başlanan 3G teknolojisine uyumlu telefonları Çin'den getirten Y.A, cep telefonlarını İstanbul'da piyasaya sürerken yakalandı. İhbar sonucu Y.A'yı gözaltına alan polis, operasyonda 3 bin 226 adet kaçak cep telefonu ele geçirdi.

Operasyonda ayrıca, ünlü markalara ait 620 adet kaçak saatin de piyasaya sürülmeden ele geçirildiği belirtildi. Çalışma kapsamında 5 bin 554 cep telefonu aparatı, 4 bin 92 adet kaçak MP3-MP4-MP5 müzik çalar, 700 adet flash bellek ele geçirildi.

Y.A ile birlikte çalıştığı ve telefonları pazarladığı belirtilen M.A isimli şüphelinin de operasyon kapsamında yakalandığı öğrenildi. Ele geçirilen cep telefonlarının pahalı ve çoğunluğunun 3G uyumlu olması polisin dikkatini çekti. Kaçakçıların 3G teknolojisinin kullanılmaya başlamasının ardından Çin kaynaklı telefonlara yöneldikleri tespit edildi. Ele geçirilen kaçak eşyaların toplam değerinin 2 milyon 507 bin lira olduğu belirlendi.

Öte yandan, mali polisin son bir hafta içinde gerçekleştirdiği ve piyasada tüy dökücü kremler olarak bilinen ürünlere yönelik çalışmada 7 firma hakkında işlem yapıldığı belirtildi. 35 binin üzerinde ürüne el koyan ve konuyla ilgili 14 kişiyi gözaltına alan polisin soruşturmayı sürdüğü ifade edildi. Firmalar hakkında kaçakçılıktan işlem yapıldığı ve şüphelilerin tutuksuz yargılanacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN