Kahramanmaraş'ta şarbon şüphesi

Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde, hasta koyunun etini yiyen 2 kadının rahatsızlanması üzerine şarbon hastalığı şüphesiyle ilçeye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı.

Öztürkler Mahallesi'nde besicilik yapan Durmuş Er'in koyunlarından biri rahatsızlandı. Koyunu kesen Durmuş Er, dalak ve ciğerini veteriner Bünyamin Şakalar'a gösterdi. Şakalar, koyunun yüksek ihtimalle şarbon hastalığına yakalandığını, etinin yenmemesini ve olaydan ilçe tarım müdürlüğünün haberdar edilmesini istedi.

Durmuş Er, veterinerin uyarısını dikkate almadı ve kestiği koyunun etini aile fertleriyle birlikte yedi, etten komşusu Ayşe Ayrılmış'a da verdi.

Ayşe Ayrılmış, komşusunun yolladığı etle hazırladığı yemeği yedikten bir süre sonra rahatsızlandı. Yakınları tarafından Elbistan Devlet Hastanesine gönderilen Ayşe Ayrılmış, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Sağlık durumunun ciddi olduğu öğrenilen Ayşe Ayrılmış, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

HAYVAN GİRİŞ VE ÇIKIŞ YASAĞI

Ekinözü İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Süleyman Aktaş, hastalıklı olduğu bilinerek kesilen koyunun etinden yiyen 9 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğunu ve evlerinde gözetim altında tutulduklarını söyledi.

Süleyman Aktaş, Ayşe Ayrılmış'ın eti hazırladığı sırada parmağına kemik battığını ve etle kanının temas ettiğini, çok yüksek olasılıkla kadının kanına şarbon mikrobu karıştığını ifade etti.

İlçe Tarım Müdürü Mevlüt Küpeli de açıklamasında, Ayşe Ayrılmış'ın hastalıklı koyunun etini aşırı miktarda tükettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Ortada bir şarbon şüphesi var. Besici Durmuş Er'in bir koyunu daha hastalandı ve öldü. Biz bu koyundan numune aldık ve tahlil için Adana'ya gönderdik. Ölen koyunu kireçledik, gömdük. Şimdi tedbir olarak ilçeye hayvan sokulmasına ve ilçeden hayvan çıkarılmasına izin vermiyoruz. İl müdürlüğümüzden de bir ekip yapacağımız çalışmalara destek olmak için ilçemize geliyor. Bu arada karantina uygulaması için de Adana'da yapılacak tahlilin sonucunu bekliyoruz.''

HASTA KOYUNLARIN ETİ YENMİŞ

İlçede son 2 günde Durmuş Er'e ait 2, Ekrem Kolcu'ya ait 1, Hüseyin Dilki'ye ait 1 ve Ahmet Gök'e ait 2 koyunun hastalandığı, hastalanan koyunlardan 2'sinin telef olduğu, 4'ünün ise kesilerek etinin yenildiği belirlendi.

Bu tespitin ardından Elbistan Devlet Hastanesinden ilçede bir intaniye uzmanı görevlendirmesi istendi. İlçeye gelen İntaniye uzmanı, Ekinözü Sağlık Ocağında, kesilen koyunların etinden yiyenler ve ölü koyunlarla temas etmiş olan 30 kişiden kan örnekleri aldı.
Bu arada, elindeki yaradan duyduğu rahatsızlık sonucu Elbistan Devlet Hastanesine başvuran Şükran Kolcu'ya da ''deri şarbonu'' tanısı konulduğu ve tedavisine başlandığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN