Kocatepe'de 'Taarruz' coşkusu

Büyük Taarruz'un 87'nci yıldönümü 1847 rakımlı Kocatepe'de kutlandı. 10 bin kişinin meşalelerle yürüdüğü törene Bakan Veysel Eroğlu da katıldı

Büyük Taarruz'un 87'nci yıldönümü nedeniyle Atatürk'ün taarruz emrini verdiği 1874 rakımlı Kocatepe'de soğuk havaya rağmen gerçekleştirilen kutlamalar, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesindeki törenin ardından Türkiye'nin değişik kentlerinden gelen yaklaşık 10 bin kişi ellerindeki meşale ve Türk bayraklarıyla Kocatepe'ye yürüdü. Çakırözü köyünden başlayan yürüyüşe Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga ve protokol üyeleri de eşlik etti. Yürüyüş boyunca Afyonkarahisar Garnizon Komutanlığı'na bağlı birlikler gece katılımcılara, çorba, hoşaf ve ekmek ikram etti. Bir ara yağmur ve rüzgarın etkisiyle hava sıcaklığının 10 derecenin altına düşmesi, katılanlara zor anlar yaşattı. Bazı katılımcılar ateş yakarak, bazıları ise battaniyelere sarınarak ısınmaya çalıştı. Yürüyüş sabah saat 04.30 sıralarında sona erdi. Tören kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) tarafından sunulan ''Cepheden Görüntüler'' müzikli anlatısı ve ''Orta Asya'dan Günümüze Mehmetçiğin Hikayesi'' konulu dans gösterileri beğeniyle izlendi. Mehteran konseri sırasında CHP Gençlik Kollarından bir grubun, siyasi sloganlar atarak değişik marşlar söylemesine Mehter takımı gösteriyi kısa keserek tepki gösterdi. AKÜ yetkililerinin devreye girmesiyle Mehteran Takımı konserine bir süre daha devam etti.

"KOCATEPE RUHU"
Törende konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Altuntaş, katılımcıları ''Türk ulusunun başka ulusların egemenliği altına girmeyi reddederek özgürlüğünü kazandığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı topraklara hoş geldiniz'' diyerek selamladı. Geçmişlerini anlamayan ulusların, bugünleri ile geleceklerini sağlam temeller üzerine kuramayacaklarının altını çizen Rektör Altuntaş, 'Geçmişimizi ve bize bugünkü koşulları sağlayan insanların özverilerini anladığımızda, bugün Kocatepe ruhuyla sahip olduklarımızın değerini daha iyi kavrayacağız ve daha güçlü bir biçimde geleceğe taşıyacağız'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN