Beşizlerden biri hayatta

Ağrı'da yapışık olarak dünyaya gelen beşiz kediden üçü, Yüzüncü Yıl Üniversitesinde uygulanan operasyonla ayrıldı.

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde sokak kedisinin yavruladığı ancak birinin Diyadin'de öldüğü yapışık beşiz kedilerden dördü dün Van'a sevk edildi. Kedilerden birinin daha yolda ölmesi üzerine, sadece üç kedi Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hayvan Hastanesine ulaştırılabildi. Kediler kısa süre bir operasyonla ayrıldı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. İbrahim Taşal, hastaneye getirilen üç kediyi yaklaşık beş dakika süren basit bir operasyonla ayırdıklarını ifade etti.

Üç kedinin kendilerine ulaştığında kötü durumda olduklarını anlatan Taşal, ''Kedilerden biri hastaneye geldiğinde can çekişiyordu. Ölmek üzereydi. Diğer iki kedinin durumu da çok iyi değildi. Kediler aç kalmışlar'' dedi.

Kedilerden ikisinin de bu sabah saatlerinde öldüğünü anlatan Taşal, kedilerden şu anda sadece birinin yaşadığını, onun da durumunun iyi olmadığını söyledi.

Kedilerin anne sütü olmayınca büyük zorluk yaşadığını, bu nedenle hayata tutunmalarının zor olduğunu bildiren Taşal, daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadıklarını ve bu vakanın anomali doğumun bir sonucu olduğunu kaydetti.

Taşal, Operasyondan sonra hayatta kalan tek kedinin bakımını gönüllü bir öğrencinin üstlendiğini belirtti.

BİZE ULAŞIN