Hırka-i Şerif'in raporu tamam, sıra onarımda

Dördü İtalyan, biri İngiliz beş konservatör, Hırka-i Şerif'i inceledi ve rapor hazırladı. Bilim Kurulu'nun kararının ardından onarımı gerçekleştirecek konservatör seçilecek

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 30.08.2009 ABONE OL
Hırka-i Şerif'in bakım ve onarımı için Türkiye'ye davet edilen dördü İtalyan, biri İngiliz beş konservatör, Hırka-i Şerif'i inceleyerek raporlarını sundu. Veysel Karani'nin torunları Köprülü Ailesi'ne ait olan ve Hırka-i Şerif Camisi'nde her Ramazan sergilenen Hırka-i Şerif'in onarımı için İstanbul İl Özel İdaresi harekete geçti. İlk incelemeyi Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetler Bölümü'nün restorasyonunu yapan ekip yaptı ve hırkanın sergilendiği ve mekanının restorasyonu ile hırkanın bakım ve onarımının yapılması gerektiğini bildirdi.

YAŞINA GÖRE İYİ, BAKIM GEREKLİ

Bunun üzerine Hırka-i Şerif'in konservasyonu için dünyanın önemli müzeleriyle temasa geçildi ve erken dönem İslam tekstili ile ilgili uzmanlar araştırıldı. İngiltere'den Louise Squire ve İtalya'dan Marina Zingarelli, Claui Beyer, Lucia Nucci, Costanza Perrona da Zara heyeti Türkiye'ye davet edildi. Uzmanların daha önce görev yaptığı ABD'deki Smithsonian, İngiltere'deki Victoria Albert gibi ünlü müzelerden referans alındı. Özellikle 6. yüzyıl İslam tekstili alanında uzman konservatörler, hırkayı inceleyerek rapor hazırladı. Bu raporu inceleyecek Bilim Heyeti, konservatörü seçecek ve hırkanın onarım çalışması başlatılacak. Hırka-i Şerif'in onarımının yanı sıra saklandığı Hırka-i Şerif Camii'nde de restorasyon çalışması yapılacağını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, "Ayrıca, orada bir Veysel Karani Müzesi oluşturacağız. Çalışmalar 2010 Ramazan ayına yetişecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU