Kaçak arıcıları başkan bastı!..

Erzurum Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, sabaha karşı yaptığı denetlemede, biri emekli 3 daire başkanının kurum arazisine 100 kovan koyup kaçak arıcılık yaptığını gördü

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Küçükler, kuruma ait arazide arıcılık yapan, biri emekli üç daire başkanına suçüstü yaparak ilginç bir skandalı ortaya çıkardı. Üç belediye çalışanı hakkında idari soruşturma açıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Daire Başkanı Nevzat Yer, Makine İkmal Dire Başkanı İsmail Hakkı Güler ile aynı kurumdan emekli olan eski Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bayır, daha fazla para kazanmak için ilginç bir yola başvurdu.

PERSONELDEN BEKÇİ
Çalıştıkları belediyenin havalimanı yolundaki yedek terfi merkezinin bahçesine 100 adet arı kovanı yerleştiren daire başkanları, burada bal üretimi yapmaya başladı. Bununla da kalmayıp belediyenin bazı personelini de arı kovanlarının başına bekçi olarak koyan daire başkanları, devlet imkanlarını kullanarak para kazandı. Ancak bir ihbar üzerine 12 Ağustos günü, gece saat 03.00'dedenetime çıkan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçüker, terfi merkezine gittiğinde ilginç bir manzarayla karşılaştı. Bahçede arı kovanları duruyordu... 100 kadar arı kovanı karşısında şaşkına dönen Başkan Küçükler, görüntülü ve fotoğraflı kayıt aldırmak suretiyle tutanak tutturarak kovanların sahibi başkanlar hakkında idari soruşturma başlattı. Başkan Ahmet Küçükler, soruşturma sonucunda 3 daire başkanından tazminat talebinde bulunacaklarını söyleyerek şunları söyledi: "Benim personelim de olsa affetmem. Kim olursa olsun, devletin arazisi üzerinde ticaret yapılmasına asla müsaade edilmeyecektir. Kovanlara el konuldu ama uzmanlar, arıların şu anda bal yapma dönemi olduğunu söyleyerek kovanların kaldırılmasının sakıncalı olduğu uyarısını yaptı. Bu nedenle şu an için kovanları kaldırmadık."

SAHİPLENMEDİLER

Haklarında soruşturma açılan daire başkanları ise arıları sahiplenmedi. Arı kovanlarına ortak olmadığını iddia eden Su ve Kanalizasyon İdaresi Daire Başkanı Nevzat Yer, "Şu aşamada olay soruşturma boyutunda olduğu için konuşmam yanlış olur" derken, Makine İkmal Daire Başkanı İsmail Hakkı Güler de, "Arı kovanları emekli olan Mehmet Ali Bayır'a aittir. Benim bir tane var, o da emanet" diyerek kendini savundu.

BİZE ULAŞIN