Masa et yenmeyen bölümden olsun!

İsviçre'de Bazı vejetaryenlerin "Restoranda et yemeyen ayrı bölümde otursun" kampanyasını Türkiye'nin ünlü vejetaryenleri değerlendirdi

Vejetaryen beslenme yeni bir tartışma başlattı. İsviçre'de bazı vejetaryenler, gittikleri lokantada et kesen birine tahammül edemediklerini söyleyerek, et yiyen ve yemeyenlerin ayrı bölümlerde oturmasını istiyor. İsviçre'de yaşayan hayvan hakları savunucusu Carl Sonnthal da internette başlattığı bir imza kampanyasıyla bu görüşü destekliyor.

'KIYAMETİ KOPARIRDIM'
Türkiye'nin en ünlü vejetaryenlerinden Harun Kolçak, "Son 5 yıldır vücudumun tepkisini dinleyerek, deniz ürünleri yemeğe başladım. Restoranlarda et yiyen ya da et kesen insanları görünce çok fazla etkilenmiyorum" diyor. Kolçak, "Bir restoranda yan masaya Meksika yemeği geldi. Öyle çok koktu ki, dayanılmazdı. Onlara 'Burayı terk edin, ben vejetaryenim' mi diyeyim? Kalktım gittim" diye konuşuyor. Manken Merve İldeniz de, geçmişte etle ilgili daha sert çıkışları olduğunu belirterek, "Kastomonu'da bir defileye gitmiştik. Orada saç kavurma yapılıyordu. Kıyametleri kopardım. 'Et yemeyenler ne yapacak?' diye. Ama şimdi daha ılımlıyım. Ortamdaki havayı beğenmiyorsam dışarı çıkarım" diyor. Ebru Şallı ise 21 yıldır vejetaryen beslendiğini belirterek "Eşime evimde et yemekleri pişiriyorum. Programlarımda da pişiriyorum. Et yiyenlerden hiç rahatsız olmuyorum" ifadesini kullanıyor.

'BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÇÖKER'
Esra Aran (Alman Hastanesi Diyetisyeni):
Vejetaryen beslenmeyi doğru bulmuyorum. Etten alınması gereken protein alınmadığı için sağlık sorunları çıkabilir. Demir eksikliği oluşur. Bu, bağışıklık sistemimizi çökertir.

'ERKEN BUNAMAYA GÖTÜRÜR'
Gürsel Doğan (Diyetisyen):
Vejetaryanler sağlıklı besleniyor. Kalp-damar hastalıkları tetiklenmiyor. Ancak yağda eriyen vitaminleri eksik oluyor. B12 vitamini alamayınca erken bunamaya kadar gidiyor.

'BENİ FAZLA ETKİLEMEZ'
Ünlü şarkıcı Harun Kolçak, "Et yiyen ya da kesen insanları görünce etkilenmiyorum" derken, eski manken Merve İldeniz ise, geçmişe göre daha sakin karşıladığını ifade etti.

BİZE ULAŞIN