Şehitlere hazin tören

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Derecik beldesinde teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Erkmen, Jandarma Uzman Çavuş Sadık Yeniekinci, Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Güçlü ile Astsubay Çavuş Aydın Güleken için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında tören düzenlendi. Törenin ardından askeri helikopterle Van'a getirilen şehit askerlerin cenazeleri, askeri uçakla memleketlerine gönderildi.

Şehit Astsubay Çavuş Aydın Güleken

Şehit Astsubay Aydın Güleken'in cenazesi, memleketi Mersin'in Tarsus ilçesine getirildi. Şehit Astsubay Aydın Güleken'in (25) Adana Havalimanı'ndan alınan cenazesi, Tarsus 70. Yıl Devlet Hastanesi'ne getirildi. Cenazenin getirileceğini öğrenen şehidin yakınları hastaneye akın etti. Oğullarının Türk bayrağına sarılı tabutunu gören anne Münevver Güleken (45) ile baba Hüseyin Güleken sinir krizleri geçirdi. Polis ve jandarma gözyaşlarına boğulan aileyi sakinleştirmeye çalıştı. Bu arada, morga girmek isteyen şehidin yakınları gerginlik çıkardı. Polis ve jandarma güçlükle morgun kapısını kapatabildi. Şehidin cenazesi, ikindi namazından sonra yapılacak törenle Tarsus Şehitliği'nde toprağa verilecek.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Güçlü

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Derecik beldesinde teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan jandarma uzman çavuş Mehmet Güçlü'nün (24) cenazesi Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından askeri helikopterle önce Van'a oradan da askeri uçakla Adana'ya getirildi.

Adana'nın merkez ilçe Seyhan Belediyesi'ne ait cenaze aracı ile Mersin Devlet Hastanesi'ne götürülen şehidin cenazesini, 10 ay önce evlendiği eşi Seher Güçlü ve yakınları karşıladı.

Cenaze morga kaldırılırken güçlükle ayakta duran Seher Güçlü'ye askeri yetkililer şehit eşinin kişisel eşyaları ve fotoğrafını verdi. Seher Güçlü, okşadığı eşinin fotoğrafına ''canım'' diyerek gözyaşı döktü.
Seher Güçlü, daha sonra yakınları tarafından evine götürüldü.

Ailenin iki çocuğundan biri olan ve yaklaşık 3 yıldır uzman çavuş olarak görev yapan Mehmet Güçlü'nün cenazesinin yarın önce merkez Mezitli ilçesine bağlı Bozön köyündeki evine götürüleceği, daha sonra da Muğdat Camisi'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verileceği öğrenildi.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Sadık Yeniekinci
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Sadık Yeniekinci'nin cenazesi, Gaziantep'te toprağa verildi. Şehidin annesi, diğer oğlunu da askere göndereceğini söyledi.

Gaziantep Ulu Camide düzenlenen törene, şehit uzman çavuşun ailesi ve yakınlarının yanı sıra Vali Süleyman Kamçı, Gaziantep milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu, Özlem Müftüoğlu, Mehmet Erdoğan, Hasan Özdemir ve Akif Ekici, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Taci Kurul, askeri ve idari erkan ile vatandaşlar katıldı.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Sadık Yeniekinci'nin cenazesi camiye getirildiğinde, babası Mustafa, annesi Fatma, eşi Fatoş Yeniekinci büyük üzüntü yaşadı. Yakınları şehit uzman çavuş için ağıt yaktı.
Şehidin annesi Fatma Yeniekinci, tören sırasında hayatta kalan tek oğlu olan Ali Yeniekinci'ye sarıldı, ondan askere gidip ağabeyinin intikamını almasını istedi. Ali Yeniekinci ise gözyaşları annesine söz verdi.

Cenazeye annesi Fatoş'un kucağında katılan şehit uzman çavuşun 2 yaşındaki oğlu Mustafa Yeniekinci, sık sık babasının törene katılanların yakalarındaki fotoğrafını öptü.

Törende, şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, Sadık Yeniekinci'nin öz geçmişi okundu. Gaziantep Müftüsü İsmail Canbolat'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, bir top arabasına konuldu. Bir süre top arabasında taşınan cenaze, Yeşilkent Mezarlığı'ndaki Şehitliğe götürüldü.
Cenazenin taşınması sırasında sık sık terör örgütü aleyhine sloganlar atıldı.

Şehitlikte, Sadık Yeniekinci'nin tabutunun üzerindeki Türk Bayrağı, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş tarafından baba Mustafa Yeniekinci'ye verildi.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Sadık Yeniekinci'nin cenazesi törenin ardından defnedildi.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Erkmen
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Erkmen'in (23) Ankara'nın Polatlı İlçesi'ndeki evinde yas var.
Abdullah Erkmen'in şehit olduğunu öğrenen yakınları, baba Adem Erkmen'in Şehitlik Mahallesindeki evine gelerek taziyede bulundular.

Adem ve Fadime Erkmen çiftinin tek erkek evlatları olan Uzman Çavuş Abdullah Erkmen'in cenazesi bugün Polatlı'ya getirilerek, yarın kılınacak namazın ardından askeri törenle kendisinin vasiyeti üzerine Şabanözü Köyü mezarlığına defnedilecek.

Bekar olan Abdullah Erkmen'in, bir buçuk ay önce Hakkari'de göreve başladığı ve 4 yıllık uzman çavuş olduğu öğrenildi.

BİZE ULAŞIN