Temiz kızlar akrabaya kötü kızlar yabancıya!

Yabancıların '"uyum" konusunu bu kez evliliklerde inceleyen ünlü haber dergisi Der Spiegel, Türklerde kuzen evliliklerini "ensest türü" diye nitelendirdi

Almanya'da yayınlanan Der Spiegel dergisi "uyum" konusunda bu kez akraba evliliklerini konu olarak seçti. Dergi, Türklerin yüzde 30'unda "ensest" türü yakın akraba evliliği olduğunu ileri sürdü. Ciddi haber dergilerinden Der Spiegel, göçmenler ve Türkler arasında yakın akraba evliliğini gündeme taşıdı. Konuyla ilgili uzman olarak çalışan sosyal bilimci Yasemin Yadigaroğlu ile konuşan dergi, kuzeniyle evlendirilmek istenen bir Türk kızını örnek verdi. Dergiye göre, Yadigaroğlu, bu Türk kızının babasına Kuran'da akraba evliliğinin yasak olduğunu söyledi. Baba da Hz. Muhammed'in kendi kızını amca oğluna (Hz. Ali) verdiğini söyleyerek kendini savundu. Yadigaroğlu, Türklerde "Temiz (iyi) kızlar akrabayla, kötü kızlar yabancıyla evlenir" inancı olduğunu söyledi. Yadigaroğlu, "Aileler 'bu bizim kültürümüz ya da kazanılan para aile içinde kalır'diye kendini savunuyor" şeklinde konuştu.

ENGELLİ ÇOCUKLAR

Politikacıların bu konuyu "Ele alırsak yabancı düşmanlığı suçlamasıyla karşılaşırız" korkusundan dolayı tartışmadığını öne süren dergi, Almanya'da birinci ve ikinci derece akraba evliliğinin yasak olduğunu, üçüncü derece akraba evliliğine ise hem bu ülkede hem Türkiye'de izin olduğunu yazdı. Berlin Charite Hastanesi'nde danışmanlık yapan Jürgen Kunze'nin görüşlerine de yer veren dergi, akraba evliliklerinin Ortadoğu'da yüzde 80, Türkiye'de ise yüzde 20-30 dolayında olduğunu kaydetti. Prof. Rolf Becker'in her 500 akraba evliliğinden en az 35 ağır hasta ya da engelli çocuk meydana geldiği görüşüne yer veren dergi İngiltere'de de 5 bin göçmen anne üzerinde yapılan araştırmada ölümcül vakaların yüzde 60'ının bu tür evliliklerden kaynaklandığı görüşüne dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN