Bilge köyü ile şehit çocukları aynı sırada

Katliam kurbanı Mardin'in Bilge köyünden Darüşşafaka'ya getirilen 5 yetim ve öksüz çocuk, dün ders başı yaptı. İnan, Ali, Remziye, Zeynep ve Hilal, şehit çocuklarıyla aynı sıraları paylaşıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 02.09.2009 ABONE OL
MARDİN'İN Bilge köyündeki katliam nedeniyle öksüz ve yetim kalan 5 çocuk ile terörle mücadele sırasında şehit düşen 5 asker çocuğunun da arasında bulunduğu 133 öğrenci Darüşşafaka'da ders başı yaptı. İlkokul dördüncü sınıfa başlayan çocuklar, Darüşşafaka Lisesi'nin İstanbul Maslak'taki kampusunda okulların açılacağı güne kadar sürecek iki haftalık oryantasyon kursuna alındı. İlkokul 4'üncü sınıftan lise sona kadar yatılı ve burslu okuyacak öğrencilerden 81'inin masrafları, İş Bankası tarafından karşılanacak. Bilge köyünden gelen beş çocuk okula geçen perşembe gecesi İstanbul'a getirilirken, hafta sonunu kenti gezerek geçirdiler. Miniatürk ve İstanbul Boğazı'nda gezintiye çıkarılan çocuklar, okul kampusunu de çok sevdiklerini söyledi. Çocuklar, basın toplantısı sırasında köyde öğrendikleri Kardeşlik Türküsü'nü de okudu.

BABASI DA DARÜŞŞAFAKALI
Öte
yandan okul sınavını birincilikle kazanan Deniz Ulaş Saylık'ın babasının da Darüşşafaka Lisesi mezunu olduğu öğrenildi. Baba Kadri Saylık'ın 1979 yılında okuldan mezun olduğu ve iki yıl önce vefat ettiği kaydedildi. Deniz Saylık, öğretmen veya doktor olmayı düşündüğünü belirterek "Babamın da Darüşşafakalı olması çok güzel bir duygu" diye konuştu. Mardin Bilge Köyü'ndeki çocuklarla birlikte okula sınavsız alınan 5 de şehit çocuğu var. İkisi bu yıl ilkokul 4'üncü sınıftan Darüşşafaka'ya başlayan şehit çocukları, Şanlıurfa ve Adana'dan geldi.

BUGÜN NELER OLDU