Hâkim değişti, avukat kaçtı, tutukluluk devam

Hırvatistan'da, 'hırsızlık' suçlamasıyla tutuklanan THY çalışanı Barış Yorulmaz ile eşinin Hırvat avukatı bahaneyle davayı bıraktı. Hâkimin de değişmesi üzerine duruşma 10 gün sonraya ertelendi

Çarşamba 03.09.2009
ABONE OL
Evliliklerinin 4'üncü yıldönümü için Hırvatistan'ın Dubrovnik kentine giden Barış ve Nilgün Yorulmaz çifti 22 gündür Hırvatistan'da tutuklu. Para bozdurmak için girdikleri döviz bürosunda polis tarafından aranan bir şahıs ile kısa süreli konuşma yaptıkları güvenlik kameralarından tespit edilen, bu kişi ile ilişkileri olduğu suçlamasıyla tutuklanan Yorulmaz çiftinin Türkiye'deki ailesi, ulaşamadıkları çocuklarının bırakılması için devletten destek bekliyor. Dün duruşmaya çıkması beklenen çiftin davasına bakan hâkim değişince duruşma 10 gün sonraya ertelendi. Tutulan Hırvat avukatın şehir dışına çıkacağı bahanesiyle davayı bıraktığını belirten Nilgün Yorulmaz'ın arkadaşı Tülay Yıldırım, "Davanın zor olduğunu ve en az iki avukat tutmamız gerektiğini söyledi. Hatta bizi arkadaşlarına yönlendirmeyi önerip pazarlık yaptı" ifadesini kullandı.

BABASI, EVLENME CÜZDANINI GÖTÜRDÜ
Öte yandan, Barış Yorulmaz'ın babası Halim Yorulmaz dün oğlunun iki arkadaşı ile Saraybosna üzerinden Hırvatistan'a gitti. Oğlu hakkında çok çelişkili bilgiler geldiğini ve bu nedenle Hırvatistan'a gittiğini anlatan baba Yorulmaz, "Kamera kayıtlarında oğlumun suçsuz olduğu çok bariz. Ama ne oldu bilmiyorum" dedi. Yorulmaz, oğlunun evlenme yıldönümü kutlaması için Hırvatistan'a gittiğini, ispat etmek için kendisinden evlenme cüzdanını istediğini söyledi.