Irkçılığa karşı 'demir' gibi mesaj

Adana Demirspor, ırkçılığa karşı yarın İtalya'nın Livorno takımıyla karşılaşıyor. Livorno taraftarı, Irak'ta ölen askerlerine "işgalci" diye saygı duruşu yapmamış, Demirsporlular ise Dink'e destek vermişti

Perşembe 03.09.2009
Son Güncelleme: Perşembe 03.09.2009
ABONE OL
İkinci Lig B Grubu takımlarından Adanademirspor, İtalya'nın sol futbol geleneğinin temsilcisi Serie A takımlarından Livorno ile yarın saat 21.00'de Adana 5 Ocak Stadyumu'nda özel bir maç oynayacak. İki ülkenin işçi ve solcu taraftar grubuna sahip takımları, yeşil sahalarda artan ırkçılık ve endüstriyel futbola karşı ortak bir mesaj vermeyi planlıyor. Bugün öğlen saatlerinde havayolu ile Adana'ya ulaşması beklenen İtalyan takımını kalabalık bir Adanalı taraftar topluluğunun karşılaması bekleniyor.

LİVORNO'YU TARAFTAR İSTEDİ

Adana Demirspor As Başkanı Önder Serin, iki takımın da endüstriyel futbola karşı ve taraftarlarının benzerlik gösterdiği için Livorno ile özel bir maç ayarladıklarını söyledi. Serin, ilk yazışmaların iki kulüp taraftarları arasında yapıldığını ve kendilerine bu talebin geldiğini anlatarak, şöyle konuştu: "Livorno'nun da bizim gibi işçi takımı olması ve ateşli taraftar kitlelerimizin benzemesi bu tercihte önemli rol oynadı. Kendimizi onlara yakın hissediyoruz." Kendilerine "Şehrin Asi Çocukları" adını veren Adana Demirsporlu Şimşekler Grubu'ndan Göksel Tel, Livorno ile ilk bağlantıyı üniversiteli destekçilerinin internet üzerinden kurduklarını ifade etti. Livorno taraftarını siyasi olarak yakın hissettiklerini anlatan Tel, 2 bin kişiye varan grubun İtalyan taraftarlar ile bağlantıda olduğunu da kaydetti. 1990'da kurulan taraftar grubunun sözcüsü Tel, Livorno maçı ile ilgili şunları söyledi: "Biz endüstriyel futbola karşıyız çünkü futbol taraftarsız oynanmaz. Bu düzende Göztepe, Karşıyaka ve bizim gibi taraftar takımlarına yazık oluyor. Geçen haftaki maçımıza Ramazan olmasına rağmen 10 bin kişi geldi. Bu insanlar 15 senedir üst kümeye çıkmamasına rağmen takımlarını destekliyor. Birinci ligde ise taraftarsız belediye takımları boş tribünlere oynuyor. Çünkü işin içinde para ve siyaset var."

BEŞİKTAŞ'LA KARDEŞ KULÜP

Livorno, İtalya'da endüstriyel futbol karşıtı ve sol tavrıyla tanınan bir kulüp. Kulübün İtalya dışındaki en kalabalık taraftar grubunun Türkiye'de olduğu biliniyor. Forza Beşiktaş, Çarşı ve Fenerbahçe gibi taraftar grupları Livornolu seyircilerle internetten sürekli mesajlaşıyor. İtalyan kulübün taraftarları önceki yıl Irak'ta ölen İtalyan askerleri için işgalci güç diyerek saygı duruşu yapmayı reddetmişti. Adana Demirspor taraftarları ise taraftarları, Trabzonspor'la oynadıkları maçta "Hrant Dink'i unutmadık" yazan pankart açarak, "Ogünler sizin, yarınlar bizim olacak" sloganları atmıştı.

Masrafları Demirspor karşılayacak
Livorno Başkanı Aldo Spinelli, maçın "Irkçılığa hayır" sloganıyla oynanacağını belirtti. Kulübün Sportif Direktörü Nelso Ricci ise "Adana Demirspor otel ve uçak masraflarımızı karşılarken bize 25 bin euroluk sembolik ödeme yapacak. İki milli futbolcumuz hariç tam kadro oynayacağız" açıklamasını yaptı.