Tunuslu Zied nakille hayatta

Böbrek nakli yapılmayan Tunus'ta komaya giren Zied Türkiye'de dayısının böbreğiyle hayata döndürüldü

Çarşamba 03.09.2009
ABONE OL
Tunus'ta böbrek nakli sırasına giren 300 çocuk, dört gözle Zied'i bekliyor. Eğer Zied sağlıklı olarak ülkesine dönerse, diğer çocuklar da nakil için Türkiye'ye gelecek. Tunus'ta böbrek nakli yapılamadığı için Türkiye'ye gelen 9 yaşındaki Zied, Akid ailesinin beş çocuğundan dördüncüsü. Bir yıl önce yüksek ateş ve kusma belirtileriyle acil servise giden Zied'in böbreklerinin iflas ettiği ortaya çıktı. Son on yılda altı böbrek naklinin yapıldığı, bunlardan sadece ikisinin başarılı olduğu Tunus'ta Zied'in ailesine 'Yaşı küçük olduğu için organ nakli yapılamaz' denildi. İmkânlarını seferber eden aile, tanıdıklarıyla irtibata geçerek Zied'i ameliyat için Türkiye'ye getirdi.

DAYISININ BÖBREĞİ UYGUN ÇIKTI

Zied Akid'e annesinin böbreği nakledilecekti. Ancak operasyondan önce yapılan tetkikler sonucunda annesinin gizli şeker hastası olduğu ortaya çıkınca Zied, hayal kırıklığıyla Tunus'a geri dönmek zorunda kaldı. Babası da şeker hastası olduğu için böbreğini oğluna veremiyordu. Zied iki ay sonra, bu kez dayısıyla birlikte yeniden Türkiye'ye geldi. Bu sefer her şey yolunda gidiyordu ve dayısının böbreği Zied için uygundu. Tüm hazırlıklar tamamlandı. Artık organ nakli gerçekleştirilecekti ancak dayısının böbreği Zied için biraz büyüktü ve Zied yirmi kilonun altındaydı. Bunun üzerine Memorial Hastanesi Organ Nakli Bölümü'nden Op. Dr. Burak Koçak, operasyonun klasik yöntemin tersine karından gerçekleştirilmesine karar verdi. Dört saat süren operasyonla dayısının böbreği küçük Zied'e başarıyla nakledildi.

'Tunus'ta çocuğa nakil yapmak istemiyorlar
TUNUS'TA çocuk servisinde yattıkları sırada her ay iki yeni çocuğun diyaliz hastası olarak servise yattığını anlatan anne İbziser Akid; "Oğlumun sağlığı elimizden kayıp gitmişti, geleceği de gitmesin istedik. Eve gelen özel hoca, okuldan ödevleri getirdi. Zied derslerinden geri kalmadı. Ama Tunus'ta nakil sırasına girebilmek bile büyük bir mücadele istiyor. Özellikle de çocuklara nakil yapmak istemiyorlar. Zaten doktorların böyle bir deneyimi de yok" diyor. Her yıl bin 300 kişinin organ nakli bekleme listesine eklendiği Tunus'ta, organ bağışı kartı bulunmuyor. Devlet isterse aileye danışmadan organları alabiliyor. Ancak, buna rağmen ülkede organ nakli sayısı çok yetersiz.