Yollar artık daha 'sessiz'

E-5 Karayolu'nun asfaltlanması çalışmalarına önceki gece yarısı katılan Başkan Topbaş, serdikleri "sessiz asfalt"ın gürültüyü yarı yarıya azalttığını vurguladı

Perşembe 03.09.2009
Son Güncelleme: Perşembe 03.09.2009
ABONE OL
Zincirlikuyu'dan Avcılar'a kadar uzanan E- 5 Karayolu üzerinde yapılan asfalt çalışmalarını inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, yeni yapılan sessiz asfaltın gürültü kirliliğini yüzde 50 oranında azaltacağını söyledi. Geçen yıl çeşitli alt yapı yatırımları ve inşaatlar nedeniyle E-5 Karayolu'nda oluşan bozukluklar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ve İSFALT tarafından Temmuz ayından itibaren onarılmaya başlandı. Bu çerçevede asfaltlama çalışmaları devam ederken, İBB Başkanı Topbaş gece yarısı E-5 Karayolu Bakırköy İncirli mevkisine gelerek gazetecilerle birlikte yol çalışmasını inceledi. Yeni yapılan asfaltı "sessiz asfalt" olarak tanımlayan Topbaş, yola üç kat asfalt serildiğini söyledi. Sessiz asfaltın tabakalarına ait numuneleri gösteren Topbaş, E-5 Karayolu'na döşenen asfalt için İSFALT uzmanlarının uzun süre laboratuvar çalışması yaptığını ifade etti.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ AZALACAK

Topbaş "En alt tabaka aşınma tabakası ile temel tabaka arasında yer alıyor. Orta tabaka, en üstte bulunan aşınma tabakasının yorulma ve tekerlek izlerine karşı mukavemetini arttırıyor. En üstte bulunan tabaka ise hem tekerleklerin daha rahat fren yapmasını hem de araçların daha sessiz ilerlemesini sağlıyor. Bu sayede 10 desibele kadar gürültü kirliliği azalmış oluyor" dedi. Çalışmalar sırasında kullanılan asfaltın Formula 1 pistine dökülen asfalttan daha kaliteli olduğunu dile getiren Topbaş, eski asfaltların 1-2 yıl içinde çatlarken, yeni asfaltın 15 yıla kadar bozulmadan kullanılabileceğini kaydetti. Eski asfaltın üzerine yeni bir asfalt sermediklerinin altını çizen Topbaş, önce eski asfaltın söküldüğünü, daha sonra da yeni asfaltın serildiğini aktardı. Sökülen asfaltın geri dönüşüm fabrikasında yeniden değerlendiğini hatırlatan Topbaş, bu sayede ekonomiye de büyük katkı sağladıklarını açıkladı.

https://www.sabah.com.tr